Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Emzirmenin Anneye Faydası hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / Hamilelik
/Dosyalar/1061_emzirmenin-anneye-faydasi.jpg

Anne sütü ve emzirmek sadece bebek sağlığı için değil, kadın sağlığı açısından da önemlidir. Doğum sonrası depresyondan tutun da rahim sağlığına kadar pek çok konuda emzirmek anneyi olumlu etkiler. Emzirmenin anneye olan olumlu etkilerini sıralamak istersek; 

Emzirmek meme kanseri riskini azaltır. İngiltere’de yapılan bir araştırma, bir yıl süre ile emzirmenin meme kanseri riskini %4,3 azalttığını göstermiştir.
 
Emzirmek, memede süt birikiminden dolayı oluşan komplikasyonları ortadan kaldırır.
 
Emzirmek, doğum sonrasında rahmin toparlanmasını sağlar. Emzirme sırasında salgılanan oksitosin hormonu rahim yenilenmesini sağladığından, rahmin doğum öncesi haline dönmesini hızlandırır. Rahmin eski haline çabuk dönmesi beraberinde loğusalık kanamalarında azalmayı sağlar.
 
Emzirmek annelere kilo vermede yardımcı olur. Emzirme sırasında bazal metabolizma hızı normal dönemden daha fazladır. Bu da kilo vermeye yardımcı olur.
 
Emzirmek uykuya dalmayı kolaylaştırır.
Emzirmek, annede olası görülebilecek olası yumurtalık kanseri riskini düşürür.
Emzirmek, şeker hastası annenin günlük insülin ihtiyacını azaltır.
Emziren annelerde romatizmal hastalıklara yakalanma riski daha azdır.
İsveç’te yapılan bir araştırmaya göre; uzun süre emziren anneler, menapoz döneminden sonra daha az romatizmal hastalıklar yaşıyorlar. 18bin kadın arasında yapılan araştırmada bebeklerini 13 aydan fazla emziren kadınlarda, hiç emzirmeyen kadınlara göre eklem romatizması yarı yarıya daha az. 

Emzirmek anneleri anemi riskinden korur. Emziren annelerin loğusalık döneminde kanamaları daha az olacağından ve emzirme döneminde adet görmeleri geciktiğinden, demir eksikliğine bağlı kansızlık oluşması azalır.
 
Emzirmek bebek ile anne arasındaki en güçlü bağlardan biridir. İkisine özeldir. Emziren annelerin daha sakin olduğu gözlenmiştir. Emziren annelerde süt oluşumu ile salgılanan oksitosin hormonu, anne bebek arasındaki güçlü bağın oluşmasına katkı sağlıyor. Kadınlarda rahim kasılmalarını sağlayan, cinsel birleşme sırasında da salgılanan, rahatlatıcı özelliği ile bilinen oksitosin hormonu, süt verme sırasında keseciklerin kasılmasına ve içindeki sütün kanallara akmasına yardımcı olur.

Bebeğini sevgiyle düşünen annede önce hipofiz bezinin arkasındaki oksitosin hormonu salgılanır ve göğüslere dolgunluk hissi ile süt akımı başlar. 

Emzirmek anneye duygusal motivasyon ve tatmin sağlar. Emziren anne, bebeğinin kendi sütüyle beslendiğini gördükçe annelik konusunda kendine duyduğu güven artar.
 
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Doğurganlık Testi Önerisi

 • Emzirmenin Anneye Faydası

 • Hamilelikte Saç Boyamak

 • Hamilelikte Hafta Hafta Bebek Gelişimi

 • Hamileliğin 5 şaşırtıcı yararı

 • Bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmek

 • Gebelikte Grip Aşısı Olunabilir mi

 • Bebeğinizin Alışveriş Listesi

 • Hamilelikte yürüyüş yapmanın faydaları

 • Bebek emzirmenin altın kuralları

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2585
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 26.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6396011 seconds