Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

hamilelikte kilo alımı hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / Hamilelik
/Dosyalar/1056_hamilelikte-kilo-alimi.jpg

Siz ne kadar yerseniz yiyin, bebeğiniz kendi ihtiyacı olanını alacak ve geri kalanlarını vücudunuzun çeşitli bölgelerinde yağ dokuları olarak size bırakacaktır.

Hamilelikte alınan kilolar, anne adaylarının sahip olduğu fiziksel yapıya göre kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Anne adayının hamile kalmadan önceki kilosu, plasentanın erişeceği boyutlar, genetik özellikler ve beslenme alışkanlıkları gibi pek çok değişken, hamilelik kilosunu etkiler.

"Hamilelik boyunca şu kadar kilo alınmalıdır" gibi kesin bir rakam vermek yerine, şöyle kabaca bir hesap yapalım: Hamilelikte alınan kilonun yaklaşık 3.5 kilogramı bebeğe aittir.

Bebeğinizin yanı sıra karnınızda 500 gram plasenta, 1 kilogram kadar amnion sıvısı taşırsınız. Ek olarak ağırlığı artan uterus için 1 kilogram, memeler için 300 gram ve kan - sıvı miktarı için de 6 kilogramlık bir artış hesaplarsak; 12 kg 300 gr eder. Yani ortalama olarak 11 – 14 kg arası ideal sayılabilir. Gördüğünüz gibi bebeğiniz dünyaya gelirken bunları yanına alacak, gerisi sizde kalacaktır. (Lütfen, verilen bu ortalama rakamların kişiler arası değişiklik gösterebileceğini unutmayın.)

Bebeğinizin tüm önemli yapıları ve organ sistemleri ilk üç ayda oluşur. Daha sonraki dönemde ise bunlar büyüyüp gelişirler ve bebeğinizde kilo artışı görülür. İlk üç ayın sonunda, bebek ortalama 8 cm. boyunda, 20 gram ağırlığında minyatür bir insan görünümündedir. Pek çok organ sistemleri oluşmuş ve hatta çalışmaya başlamıştır bile. Miniminnacık el ve ayak parmaklarında minicik tırnakları bile vardır.

Gözünüzde canlanan bu sevimli görüntülerden asıl konumuz olan kiloya dönersek; ilk üç ay sonunda anne adayı bir ya da iki kilo alır ve bu dönemden sonra da gebeliğin sonuna kadar her hafta 500 gram almaya devam eder. İlk 20 hafta en fazla 2.5 kg alıp, ilerleyen haftalarda dengeli biçimde kilo alımının devam etmesi idealdir.

Hamilelik öncesinde zayıfsanız (beden kitle indeksi 18,5’in altında) ve doktorunuzun başka bir uyarısı yoksa hamilelik boyunca yaklaşık olarak 15 kg kadar kilo almanız uygun olacaktır. Aynı şekilde fazla kilo ile hamileliğe başladıysanız ve yine hekiminizin herhangi bir uyarısı yoksa, hamilelik süresince 8-9 kg almanız bebeğin gelişimi için uygun sayılabilir.

Hamilelikte fazla kilo alanların yanında, bir de az kilo ile doğuma gidenler mevcut. Özellikle son dönem trendlerine kapılıp, sadece 5-6 kilo almalarıyla övünen bazı ünlüleri kendine örnek almaya çalışan hamile adaylarına şunu hatırlatmakta fayda var: Gebelik süresince 9’dan az kilo alanların, normal seviyede kilo alanlara göre yüksek oranda erken doğum ve 2.3 kez daha fazla oranda düşük kilolu bebek doğruma riskleri bulunmakta.

Bunların yanı sıra hamilelikte vücudunun bozulması endişesiyle yapılan diyetler sonucu, vücut gereksinimini karşılayamazsa protein depolarının kullanılacağı ve bunun da hem anne hem de bebek açısından hiç de sağlıklı sonuçlar doğurmayacağı unutulmamalı.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Doğum esnasında bebeklerde oluşan kırık ve yaralanmalar

 • Kadın Pilotların Önündeki En Ciddi Uçuş Engeli Hamilelik

 • hamilelikte kilo alımı

 • Bebeklerde Sık Görülen Hastalıklar

 • Doğurganlık Testi Önerisi

 • Hamilelikte kozmetik ürün kullanımı

 • Hamilelikte Oje Sürmek Zararlı Mı

 • Hamilelik öncesi yapılması gerekenler nelerdir

 • Bebek emzirmenin altın kuralları

 • Hamilelikte Hafta Hafta Bebek Gelişimi

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3330
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 26.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6396011 seconds