Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Otomobilin kış bakımları hakkında faydalı bilgiler

Araba / Araba Bakım
/Dosyalar/1039_otomobilin-kis-bakimlari.jpg

MOTOR:Havanın soğuması ile birlikte araçların öncelikle motorlarının çalışması zorlaşacaktır. Bu konuda mutlaka önlem alınmalıdır. Araçta bulunan akünün durumu iyi olmalı, iyi değilse değiştirilmesi kış aylarında aracın çalıştırılmasını kolaylaştırır. Motorun ilk harekete geçmesinde çok fazla akım gerekli olduğundan iyi durumda bulunmayan akü marş esnasında araç çalışmadan bitebilir. Yaz aylarında aşınan V kayışı değiştirilmesi gerekir. Hava filtresinin kontrolü yapılmalı gerekiyorsa hava filtresi değiştirilmelidir. Ateşleme sistemi kontrol edilmeli, bujiler değiştirilmelidir. Soğutma sisteminde bulunan sıvının derecesi ölçülmeli gerekiyorsa antifriz ilave edilmelidir. Soğutma sisteminin hortumları ve bağlantıları gözden geçirilmeli gerekiyorsa hortumlar değiştirilmelidir. Motor yağının durumu iyi olması çalışmayı kolaylaştırır. Bunun için yağ kontrol edilmeli gerekiyorsa değiştirilmelidir.

ANTİFRİZ:Antifriz kış ayları için en çok kullanılan deyimdir. Antifriz soğutma suyunun donması önler. Soğutma suyunun donma derecesi ölçülerek gerekiyorsa antifriz eklenmelidir. Soğutma suyu 2 yıl sürede komple değiştirilmelidir.

CAM SİLECEKLERİ:Cam silecekleri kış aylarında daha çok kullanıldığı için, sileceklerin iyi temizleme yapması gerekmektedir. Camım yüzeyine tam anlamı ile oturmalıdır. Silecekler aşınmışsa yenileri ile değiştirilmelidir. Cam temizlemeye yarayan fıskiyelerde tam anlamıyla çalışmalı sıvı haznesi cam suyu ile dolu olmalıdır. Cam silecekleri sadece yağış anında değil, yağış sonrası kamyon ve otobüslerin giderken çıkardığı çamur karışımlarının camlar temizlemektedirler. Araçta buz kazıyıcı bulundurulmalıdır. Arka cam rezistansında çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.

KALORİFER KLİMA:Kış aylarında üşümemek için kalorifer ve klimanın bakımı yapılmış olmalıdır. Kalorifer çalışır durumda olmalıdır. Hortum ve bağlantıları gözden geçirilmelidir.

LASTİKLER:Lastik dişlerinin önemi kış ayların daha da artmaktadır. Lastik dişlerinin 3 mm olması gerekir. Lastiklerin durumu iyi değilse mutlaka değiştirilmelidir. Kışlık lastikler takılmalıdır. Kar lastikleri karlı buzlu yollarda diğer lastiklere oranla daha iyi performans gösterir. Lastik basınçları kontrol edilmelidir. Araçta mutlaka zincir bulundurulmalıdır.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Metalik Boyalı Arabaların Bakımı Nasıl Yapılır

 • Akünüzü nasıl şarj edersiniz

 • Sararmış Farlar Nasıl Temizlenir

 • Triger Değişimi

 • Akü seçimi nasıl yapılır

 • Araç Temizleme

 • Araçlarda klima bakımı nasıl yapılmalı

 • Otomobillerde fren bakımı nasıl yapılmalı

 • Akü şarjınızın olmasının avantajları

 • Silecek lastiklerinin değiştirilmesi

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2060
  Aldığı Puan : 1
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 25.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,4836008 seconds