Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Doğurganlık Testi Önerisi hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / Hamilelik
/Dosyalar/990_dogurganlik-testi-onerisi.jpg

Kariyer yapma arzusu sebebiyle evlilik yaşı da her geçen gün artıyor. Genellikle 30-35 yaşlarında çocuk sahibi olmayı planlayan çiftlere uzmanlar, doğurganlık testi yaptırmalarını öneriyor.

Bebek doğurmayı sürekli erteleyen çiftler, artık zamanının geldiği konusunda karar verdikleri anda olumsuzluklarla karşı karşıya gelip, hayal kırıklığına uğruyorlar. Bu nedenle çocuk kararından önce mutlaka doğurganlık testi yaptırılması gerektiği belirtiliyor.
                                                                       
20-25 yaş doğurganlığın en iyi olduğu dönemlerdir.30 yaşından sonra yavaş yavaş, 35’inden sonra ise doğurganlık oranı hızla düşmeye başlar. 35’ten sonra hamilelik ihtimali azalmakla birlikte, down sedromlu bebek ihtimali ise hızla artmaktadır.
                                                                                                            
Erkekler bu konuda daha şanslıdır; çünkü yaş bakımından kadınlar kadar etkilenmezler. Ancak erkeklerin de sperm sayıları ve kaliteleri azalır.    Laboratuvarda yapılan bazı testler ile doğurganlığın test edilebildiği belirtilmektedir. Çeşitli risklerin bulunup bulunmadığı da bu test sonuçlarında ortaya çıkabilmektedir. Önce bir jinekoloji muayenesinden geçirilir, yapısal bir problem ihtimali incelenir.

Yapısal problemin olmadığı durumlarda ,yumurtalıkların görevi de ipucu verebilmektedir. Bunların dışında âdetin ikinci günü yapılan FSH ve östrojen testleri de yine doğurganlık hakkında bilgi verir.                                     
Özellikle son dönemlerde yapılan AMH Testi sayesinde doğurganlık hakkında bilgi sahibi olunabiliyor. AMH testinin bir avantajı ise, âdet döneminin önemi olmaksızın hangi zaman diliminde yapılırsa yapılsın net sonuçlar verebilmesidir. Çocuk sahibi olamayan ve yıllardır bundan şikâyetçi olan hastaların büyük çoğunluğunda yumurtalık rezerv sorunu olduğu görülmektedir.
Bu durumun erken tespit edilmesi hem hasta hem de hastayı takip eden doktorun erken müdahalesi açısından çok önemlidir. Bu nedenle de doğurganlık testi günümüzde birçok çifte tavsiye edilmektedir; gelecekte baş gösterebilecek olan sorunları erken tespit edip, bebek sahibi olmak isteyenleri bilgilendirecektir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Dış Gebelik Nedir

 • Hamilelik öncesi yapılması gerekenler nelerdir

 • Hamilelikte Bacak Krampları

 • Hamilelikte Hafta Hafta Bebek Gelişimi

 • Vitamin Kız, Protein Erkek Bebek Getiriyor

 • Doğurganlık Testi Önerisi

 • Bebeklerde doğru yatış pozisyonu nedir

 • Hamilelikte tüketilmemesi gereken gıdalar

 • Gebelikte uygun yatış pozisyonu

 • Hamilelikte Cinsellik

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2856
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 23.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,546001 seconds