Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Lagari Hasan Çelebi hakkında faydalı bilgiler

Kim Kimdir / Bilim İnsanları
/Dosyalar/823_lagari-hasan-celebi.jpg

Füzeciliğin atası olan ünlü Türk bilim adamı Lagari Hasan Çelebi, 17. yüzyılın başlarında barut dolu haznesi bulunan bir basit hava roketi ile ilk kez havalanmayı başarmıştır.

1633 yılında dönemin Osmanlı padişahı 4. Murat’ın kızı, Kaya Sultan’ın doğduğu gece, onun onuruna Sarayburnu’nda yapılan şenlikler sırasında kendi icadı olan 50 okka barut macunuyla dolu ve 7 kollu bir büyük fişeğe binen yardımcıları tarafından ateşlenen fişekle gökyüzüne fırlatıldı ve fişek ile 20 saniyede 1000 feet’e çıktı ve 125 km saat hıza ulaştı.

Fişeğinin barutu bitince önceden hazırladığı kanatları açıp Sinanpaşa Sarayı önünde denize yumuşak iniş yaptı. Bu şaşırtıcı gösteri üzerine padişah tarafından Sipahi Ocağı’na alınarak ödüllendirildi. İlk önceleri sultan tarafından da desteklenen Hasan Çelebi, daha sonra ulemânın baskısı ile yargılanmış ve Kırım’a sürgüne gönderilmiştir. O dönemin şartları içerisinde bu teknolojik gelişmenin arkası belki de bu sebepten gelmemiştir.

Bir başka ilginç nokta da, modern anlamda ilk roket çalışmalarının bugün Kırım’ın içinde bulunduğu Ukrayna’da başlamış olmasıdır. Kırım’da Selamet Giray Han’ın buyruğunda ölmüştür.

 
Rivayete göre, uçuşa yeltenmeden önce Padişah 4. Murat’a “Sizi Allah’a emanet ediyorum padişahım.” demesi üzerine, Sultan gülmüş ve “Sen şimdi beni değil, kendini düşün” cevabını vermiştir.
Yere indiğinde de “2. kat semadan Hz. İsa’nın size selamları var.” demiş; padişah gene gülmüş ve “Aleyna ve aleyküm selam” demiş ve kendisini altınlara boğmuştur.

Bu olay yine, Hezarfen Ahmed Çelebi’nin uçuşu gibi, sadece Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde geçmektedir.
Evliya Çelebi, bu olayı şöyle anlatmaktadır:
“Lagâri Hasan Çelebi, Murad Han’ın Kaya Sultan nam duhteri pakizesi vücude geldiği gece akube şadmanlığı oldu. Lagari Hasan, elli okka barut macunundan yedi kollu bir fişeng iacad etti. Sarayburnu’nda Hünkar huzurunda fişenge bindi ve şakirdleri fişengi ateşlediler. Lagari, “Padişahım seni Hüda’ya ısmarladım” diyerek temcid ve tevhid ile evci asumana huruc eyledi…
Denize indi…
Yanında olan fişengleri ateş edip ruyi deryayı çeragan eyledi. Bam-ı felekde fişengi kebirinin barutu kalmayıp da zemine doğru nüzul ederken, ellerinde olan kartal kanatlarını açıp Sinanpaşa Kasrı önünde deryaya indi. Oradan şenaverlik ederek uryan huzurı padişahiye geldi. Zemini bus ederek selam verdi. Bir kise akça ihsan olunup yetmiş akça ile sipahi yazıldı. Sonra Kırım’da Selamet Giray Han’a gidüp orada merhum oldu. Rahmetli yar-i gaar-ı sadıkımız idi.”
(Evliya Çelebi, Seyahatname, 1, s. 670-671)

Bu olay da, yine “İstanbul Kanatlarımın Altında” adlı Türk yapımı filmde geçmiş ve Lagari Hasan Çelebi’yi Okan Bayülgen oynamıştır.

Filmde, Okan Bayülgen’in oynadığı Lagari Hasan Çelebi denize indikten sonra 4. Murat’a “Sana isa dan selam getirdim ey sultanım” demiştir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Evangelista Torricelli (1608 - 1647)

 • Konrad Lorenz kimdir

 • Guglielmo Marconi

 • İlk Zeplin Sayılabilecek Havadan Hafif Uçuş, Hendi Giffard

 • Appleton Edward Victor

 • Hilbert

 • İbnül Heysem

 • Pierre Simon Laplace

 • Jonas Edward Salk Kimdir

 • Anders Celsius

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3031
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 18.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,608401 seconds