Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Aikido nedir hakkında faydalı bilgiler

Hobi / Dövüş Sporları
/Dosyalar/768_aikido-nedir.jpg

Aikido üç sözcükten oluşur: 
Ai : Uyum, sevgi, uyumlu olma 
Ki : Enerji ( dünyayı ve evreni yaratan enerji ) 
Do: Yol, disiplin, yöntem, ekol, öğreti. 
İnsan ruhunun uyum yolu, ruhsal uyum yolu, uyum öğretisi. 

AİKİDONUN FELSEFİ TEMELLERİ 
Aikidonun temelinde Aiki Felsefesi yatar.Bu felsefeye göre insan kendisiyle ve evrenle uyumlu olmalı, uyumlu yaşamalıdır. Aikido insanları barışa ve sevgiye davet eder, karşıt düşünceleri birleştirir. Çevresiyle uyumsuz saldırgan insan tipleri evren deki bu uyum ve düzeni bozar. Bize saldıran birine bizde güç kullanarak cevap verirsek bizde bu uyumu bozarız. 

AİKİDONUN DİĞER UZAK DOĞU SAVAŞ SANATLARINDAN FARKI NEDİR 
Aikido teknikleri diğer Uzak Doğu savaş sanatları gibi güce karşı güçle karşı koyma prensibine dayanmaz. Rakibin gücünden yararlanma ve kuvvetin yönlendirilmesi prensibine dayanır. Bizim sahip olduğumuz güçle rakibin gücünü birleştirip daha büyük bir kuvvet elde etme prensibine dayanır. Aikido' yu diğer savunma sanatlarından ayıran en önemli fark budur. 
 
Aikido oldukça etkili bir savunma sanatıdır. Rakibin atak yapmasıyla teknik başlar iki ya da üç saniye içinde rakibin etkisiz hale gelmesiyle sonlanır.Aikido teknikleri bütün saldırı formlarına karşı yapılabilecek savunma şekillerinden oluşur. 

Aikido teknikleri vücut formumuza uygun ve dairesel hareketlerdir. Bu yüzden Aikido çalışırken kendimize ve arkadaşlarımıza zarar vermeyiz. 
 
Aikido' da turnuva ya da yarışma yoktur. Bunun iki önemli nedeni vardır. Birincisi yarışmanın olduğu yerde rekabet ve ego vardır. Rekabetin olduğu yerde ise huzur ve barış sağlanamaz. İkinci neden ise Aikido insanın en büyük rakibi kendisidir. Kendisini aşamayan rakiplerini aşamaz. Bu yüzden turnuvaya gerek yoktur. Turnuvası olan sporlara baktığımız zaman kazanma hırsının ön plana çıktığını yeni bir şeyler öğrenmeninse neredeyse unutulduğunu görürüz. Bu prensip sayesinde Aikido da gelişmenin ve öğrenmenin sonu yoktur. Aikido ömür boyu süren bir eğitimdir. Siyah kuşak eğitimin tamamlandığı bir nokta değil eğitimin yeni başladığı bir noktadır. 
 
Aikido' nun bir soy ağacı vardır. Aikido çalışan herkes bir Aikido federasyonuna ya da organizasyonuna bağlıdır. Bütün federasyonlar da Japonya' daki Hombu Dojo' ya bağlıdır. Zaman zaman bu aileden ayrılıp kendi başına bir şeyler öğretmeye çalışan zavallılar da olmuyor değil. Örneğin biz Aikido Schools of Ueshiba ( ASU ) ya bağlıyız. 
 
AİKİDONUN KÖKENİ NEREYE DAYANIR, TARİHİ GELİŞİMİ NASIL OLMUŞTUR 
Aikido ' nun kökeni Aiki jujutsu' ya dayanır. Aiki jujutsu 10. yüzyılda ( 900 lü yıllar ) Japonya' da ortaya çıkmıştır. Aikidonun kurucusu Morehei Ueshiba ( 1883-1969 ) uzun yıllar Aiki jujutsu çalıştıktan 1900 yılların başında günümüz Aikidosunu kurmuştur. 

AİKİDO YU YAŞAMIMIZIN DİĞER ALANLARINDA NASIL KULLANABİLİRİZ 
Aikido yaparken uyguladığımız teknikler rakipleri etkisiz hale getirmeyi değil yaşamımızdaki sorunları ve bizi etkisi altına almaya çalışan güçleri bir uyum içinde nasıl kontrol altına alacağımızı öğretir. 
Aikido bir savaş sanatı olması yanında , bize yaşamı tanıtan, yaşama karşı saygılı olmayı öğreten bir yoldur. 
Aikido bizden daha güçlü olanlar karşısında yenilmek ya da onların kontrolu altına girmek zorunda olmadığımızı açık bir biçimde gösterir. 
Aikido güçlü psikolojik yapı oluşturmamızı sağlar. Hayatta karşılaştığımız zorluklarla nasıl başa çıkabileceğimizi öğretir.
Aikido egomuzu değil kendimize olan güvenimizi ve cesaretimizi ön plana çıkarmamızı sağlar. 

AİKİDO KENDİMİZİ KORUMAK İÇİN KULLANILABİLİR Mİ? 
Bir kareli defter sayfası düşünelim. Bu sayfadaki her kare bir insanın özel yaşamıdır. Ve dünyadaki her insanın bir karesi yani özel yaşamı vardır. Hiç kimse bizden izin almadan bu karenin içine giremez. Bizden izin alınmadan özel yaşamımıza girilirse biz zarar görürüz. Bu durumda Aikido' yu kendimizi korumak için kullanabiliriz. 

KİMLER AİKİDO YAPABİLİR, BAYANLAR İÇİN UYGUN MU? 
Aikido teknikleri güç kullanarak yapılmadığı için her yaş grubu için uygundur. 70 yaşına gelmesine rağmen düzenli bir şekilde Aikido çalışan birçok Aikidocu vardır. 
Aikido teknikleri uyumlu ve esnek olmayı gerektirdiği için bayanların vücut yapısına oldukça uygun. Bu nedenle bayanlar erkeklerden daha başarılı olabiliyor. 
Aikido teknikleri vücut formumuza uygun ve dairesel hareketlerdir. Bu yüzden Aikido çalışırken kendimize ve arkadaşlarımıza zarar vermeyiz. Örneğin Futbolla uğraşan biri Aikido ile uğraşan birinden daha çok sakatlanır. 

Şu anlaşılmalıdır ki Aikido ; kendini savunmanın ve taktik bilimi olmanın ötesinde bireyin tam entegre bir insan olarak ortaya çıkabilmesi için ruhu mükemmelleştirmenin , vücudu ve aklı güçlendirmenin , bireyin fiziksel ve zihinsel gücünü birleştirmenin yoludur. 

Aikido bükme ve fırlatma tekniklerinin kullanılması ve saldırganın gücünü ve hamlelerini ona karşı kullanılmayı amaçlaması bakımından ,bir çok dövüş sanatından ayrılır. Ayrıca hasmın bizi tutmasına ,sarsmasına,itmesine,vurmasına izin vermeden onu ekarte edebilecek şekilde savunmaya ve tekrarlanan ataklara cevap verebilmeyi amaçlar ve uygulamaya sokar. Bu sistemde ayrıca yaşamsal sinir merkezlerine baskı yapmakta yer alır. Aikido tekniklerinin bir çoğu öldürücü olabilir. Aikidoda hasmın üzerinde üstünlük sağlamak için kişinin özellikle eksiksiz bir zihinsel sakinliğe ulaşmasının ve kendi bedeni üzerinde denetim kurmasının önemi vurgulanır.Daha başka Doğu dövüş sanatlarında olduğu gibi,yetkinliği ve saygıyı geliştirmek aikido eğitiminin ayrılmaz bir parçasını oluşturur.

Aikido evrensel enerji ile uyumun yolu,başka bir bakış açısı ile aikido, saldırganın sizi sarsmasına yada vuruşuna başlamasına imkan vermeden uygulanan savunma sanatıdır.Aslında ideal olanda ;saldırı tamamen uygulanmadan nötralize edecek şekilde saldırganın duruşuna ve hareketlerine duyarlı olmaktır. 

O SENSEİ MORİHEİ UESHİBA'nın da anlattığı gibi dövüş ve savaş bizi kesinlikle mahvedebilir, şimdi bizim ihtiyacımız olan çekişme değil ,uyum ve teknikleridir. İstenilen savaş sanatı değil barış sanatıdır. 

Aikidonun nihai hedefi kişisel transformasyondur . Amaç; herhangi bir problemi çözebilmek için içlerindeki büyülerini ve yeteneklerini total olarak ortaya getirebilen entegre insanları yaratabilmektir. 

MORİHEİ UESHİBA barış sanatını akıl ve beden disiplinini sağlayan saldırganlığı dindiren,arkadaşlı,aşkı,zekayı ve korkusuzluğu besleyen ve büyüten bir sanat olarak öğretmiştir. 

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Güreş

 • Tekvando

 • Boks Sporu ve Tarihçesi

 • Aikido nedir

 • Judo Sporu ve Tarihçesi

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 4230
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 15.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6396011 seconds