Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer Tedavisi hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / Kadın Sağlığı
/Dosyalar/736_fraksiyonel-karbondioksit-lazer-tedavisi.jpg

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer uygulaması cilt üzerindeki lekeler, ince çizgiler, yara izleri, sivilce izleri gibi problemlerin tedavisinde ve cilt gençleştirme amacı ile kullanılan yeni ve etkili etkili bir tedavi yöntemidir

1: Medart Fraksiyonel Karbondioksit Lazer Cihazı

Fraksiyonel Lazer teknolojisinde 120-300 mikron çapında ince lazer ışınları ile cilde atış yapılarak cildin yüzeyel tabakalarında “Mikrotermal Tedavi Bölgeleri” adı verilen sütunlar şeklinde ısı hasarları oluşturulmaktadır. Uygulamayı takiben yara iyileşmesi uyarılmakta, hasarlı bölgeler arasında kalan sağlam doku ve cilt adacıklarından hızla yeni cilt oluşmaktadır. Bu onarım esnasında üst deriye ait lekeler giderilirken, alt deride oluşan ısı hasarı bu bölgelerde yeni kollajen oluşumunu tetiklemektedir. Hasarlı ve sağlam bölgelerin bir uyum içinde paralele sıralar halinde olması iyileşmenin de düzgün hatlar boyunca gerçekleşmesini ve sonuç olarak kırışıklıkların azaldığı, pürüssüz, genç görünümlü cilt oluşması sağlanmaktadır (Şekil 2).

2. Hasar alanları arasında sağlam cilt adacıkları kalacak şekilde yapılan fraksiyonel lazer uygulaması

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer oldukça güçlü bir cihaz olmasına karşın hasarlı bölgeler arasında sağlam cilt adacıkları bırakarak işlev gördüğünden fraksiyone olmayan Lazer ve kimyasal peeling gibi cilt yenileme amaçlı diğer uygulamalara nazaran daha az doku hasarı oluşturmaktadır. Bu özellik sayesinde iyileşme daha kısa sürede ve daha konforlu şekilde gerçekleşirken işlemin anestezi uygulanmadan yapılabilmesi mümkün olmaktadır.

En etkili ve en derine inebilen fraksiyonel Lazer tipi olan fraksiyonel CO2 Lazer 250 mikron derinliğe kadar etki edebilmektedir. Diğer fraksiyonel lazerlerde ise bu derinlik maksimum 50 mikron civarındadır. Fraksiyonel Karbondioksit lazerler özellikle cildin derinlerindeki pigment üreten melanosit hücrelerine etki edebilmekte ve derin tabakalarda oluşan bu pigment yani leke sorunu bu sayede çözülebilmektedir. Fraksiyonel CO2 Lazer uygulaması sonrasında ciltte enfeksiyon, renk değişimi, leke ya da kızarıklık oluşması gibi istenmeyen durumlarla de benzer amaçlı diğer uygulamalara oranla daha az oranda karşılaşılmaktadır. Fraksiyonel lazer uygulamaları için açık renkli ciltler ideal vakalar olmasına rağmen, uygulama koyu tenli hastalarda da yapılabilmektedir.

Fraksiyonel CO2 Lazerin Uygulanma Alanları

Güneş ışınlarına maruz kalmaya bağlı oluşan renk değişiklikleri, lekeler, çizgilenmeler ve sarkmalar
Yara izleri
Sivilce izleri
Ameliyat izleri
Cilt gençleştirme (rejuvenasyon)
Cilt gözeneklerinin sıkılaştırılması ve azaltılması
Göz altı morlukların giderilmesi
Fraksiyonel karbondioksit lazer yüz dışında boyun, göğüs, eller, kollar ve bacaklar ile tüm vücut derisinde uygulanabilen bir yöntemdir.
Uygulama Öncesi ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Geniş alanlara ya da tüm yüze uygulama yapılması planlanan durumlarda işlemden 1-2 gün önce antiviral oral tedavi başlanması ve tedaviye 5 gün devam edilmesi önerilmektedir.

Uygulamada genellikle çok ağrılı olmamaktadır. Göz çevresi gibi hassas bölgelerde ve tercihe bağlı olarak topikal etkili anestezik kremler kullanılabilir.

Uygulama sonrası günde 2-3 kere nemlendirici ve cilt yenileyici kremler uygulanması önerilir

Birinci günde ciltte lazer atış yerlerinde noktasal kabuklanmalar olur, 3-4 günde gerilemektedir. Bu dönemi takiben makyaj yapılabilir. Yaklaşık bir hafta içinde cildin üst tabakası normal görünümüne kavuşur, ancak cildin alt tabakalarında yenilenme devam etmektedir.

Fraksiyonel CO2 lazerde seanslardan sonra en az üç hafta mutlak şekilde güneşten korunmak gereklidir. Bu amaçla yüksek koruma faktörlü güneşten oruyucu kremlerin günde birkaç kez tekrarlanmaları gerekmektedir.

Solaryumdan da mutlak şekilde kaçınılmalıdır

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer uygulaması kişinin cilt yapısına ve tedavi edilecek problemin özelliklerine göre genellikle 3-5 seans olarak planlanır. Gözaltı morlukların tedavisinde problemin içeriğine göre altı seansa kadar çıkılabilir.

Seans aralıkları ise 4-6 hafta olmalıdır.

Fraksiyonel Karbondioksit Lazerin Yan etkileri

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer oldukça güvenli bir yöntemdir, bu teknoloji ile koyu tenler de dahil olmak üzere tüm deri tiplerinde uygulama yapılabilmektedir. Uygulamanın hemen sonrasında ciltte güneş yanığına benzer bir kırmızılık, şişlik ve nadir olarak noktasal kanamalar olabilmektedir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Burun ve Yüz Estetiğinde 3D Görüntüleme

 • Kırık Kalp Sendromu Hasta Ediyor

 • Dolgu Enjeksiyonları

 • Fraksiyonel Karbondioksit Lazer Tedavisi

 • Adet Düzensizliği Neden Olur

 • Midye yemeden önce dikkatli olun

 • Çene Estetiği (Mentoplasti) Nedir

 • Gece Başlayan Diş Ağrısı Nasıl Dindirilir

 • Botillinum Toksin Enjeksiyonları

 • Mutsuzken Neden Daha Çok Yiyoruz?

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3601
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 14.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6240011 seconds