Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

İyi bir okur olmanın 7 basit yolu hakkında faydalı bilgiler

Yaşam / Kişisel Gelişim
/Dosyalar/729_iyi-bir-okur-olmanin-7-basit-yolu.jpg

İyi bir okuyucu nasıl olunur ve okur olmanın ölçüsü nedir ? proBilgi.com olarak bu yazımızda sizlere nasıl daha fazla okuyabilirsiniz bunu anlattık. Kişisel gelişimin en büyük çözümlerinden birisi okumaktır. Okumak beynimizi çalıştıran en iyi aktivitelerden biridir, sözcük dağarcığımızı çoğaltır, kendi kültürümüzü ve diğer kültürleri anlamamızı kolaylaştırır ve anlatmak için hikayelerimiz olmasını sağlar.

Peki sizi okumaktan uzak tutan şey nedir ? Vakit bulamıyor olabilirsiniz , akşamları yorgun olabilirsiniz belkide okumak sadece gözünüzü korkutuyordur yada sadece üşeniyorsunuzdur. Aşağıda size bunları aşmanız ve iyi bir okur olmanız için basit ipuçları sunuyoruz.

1. Ufaktan başlayın

 Eğer zamanınız yoksa sabahları kalkıp 150 sayfa okumaya çalışmayın (Tabi yapabiliyorsanız ne mutlu) bunun yerine akşam yatağa girince yada öğle yemeğinde ne zaman isterseniz sadece 15 dakikanızı ayırın zamanı önemli değil ama bu 15 dakikaya sadık kalmaya özen gösterin.

2. Okumayı programınıza uyarlayın

Yolda fazla zaman mı geçiriyorsunuz ? Bundan daha iyi zaman bulamazsınız okumak için (Tabi toplu taşımayı kullandığınızı farzediyorum eğer kendi aracınızı kullanıyorsanız bu fikir size zarar verebilir : ) ) Metroda yada otobüste rahatlıkla kitap okuabilirsiniz , çok sallanıyor araç diyorsanız sesli kitap alın ! Çözümler tükenmez.

3. Ne okumak istediğinize karar verin
 
Klasiklerimi tercih edersiniz yoksa popüler romanlarımı ? Yada belirli bir konuda bilginizi artırmayımı ? örneğin siyaset, web programlama , sanat tarihi yada yabancı dil ? Okumak istediğinize net karar vermeniz bu konuda ilerlemenizi kolaylaştıracaktır.

4. Yapmanız gerekenlere köle olmayın

Bu ne anlama geliyor ? Örneğin bir arkadaşınız sinemaya gitmeyi teklif etti , gitmeyin ve evde kitap okuyun emin olun bu size çok daha fazla şey kazandıracaktır. Tabi arkadaşlarınızıda ihmal etmeyin. Kitap okumayı daha zevkli bir aktiviteye yönelerek ertelemeyin , kitap okumak sizin için “to do list” (yapılacaklar listesi) nde olsun.

5. Konsantrasyonunuzu bozacak ortamlardan uzak durun

Sessiz bir yer bulun. Bir kafeye gidin yada parka gidip bir banka oturun. Cep telefonunuzu kapatın ve hayattan biraz uzaklaşın. Kitap okurken aynı zamanda dinlendiğinizi hissedeceksiniz. Ayrıca okuduğunuz kitapla bir bütün olmanızı ve içine girmenizi sağlar.

6. İlerlemenizi not edin

Bitirdiğiniz kitapları not edin. Sadece adını ve yazarını olsa bile. Kitap hakkında ufakta olsa birşeyler not etmek hem hedefe ulaşmak için kendinize olan güveninizi artıracak hemde ilerde kitap hakkında daha çok şey hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

7. Herkese söyleyin

Okuduğunuz kitapları dost çevrelerinizde , sohbetlerinizde paylaşın. Sizinle aynı kitabı okuyanlar ile kitap hakkında yorumlar , tartışmalar yapabilirsiniz. Kitap hakkında inceleme yazıp bir blogda paylaşabilirsiniz belki bu sayede başka birisi daha okur , değilmi ?

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Nasıl iyi bir yönetici olunur

 • IQ, değişim ve gelişim süreci

 • Beden dili nedir

 • Beden Dilinin Etkisi

 • Utangaçlığı yenmenin 8 kolay yolu

 • Anksiyetenin yani kaygının Hayatınızı Kontrol Etmesine asla izin vermeyin

 • İnsanların saygısını kazanmanın 10 yolu

 • Daha zeki olmak için 5 yol

 • İş yerinde mutlu ve verimli olmanın 25 yolu

 • Mükemmeliyetçilik ile bir sorununuz mu var

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2549
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 14.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6240011 seconds