Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Daha zeki olmak için 5 yol hakkında faydalı bilgiler

Yaşam / Kişisel Gelişim
/Dosyalar/728_daha-zeki-olmak-icin-5-yol.jpg

Zeki olmadığınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zekanızı artırabilirsiniz. Daha zeki olmak için neler yapılabilir ? Zeka, öğrenme, düşünme, anlama ve bunların üzerinde kurulan hakimiyet kapasitesidir. Zeka sizin  gerçekleri, ilişkileri, anlamları ve doğruları anlama yeteneğinizdir. Bu makalemize geçmeden önce hafızamızı nasıl güçlendirebiliriz konulu makalemizede gözatmak isteyebilirsiniz. ProBilgi.com olarak bu makalemizde sizlere öğrenme, düşünme, anlama ve vakıf olma kapasitesini artırarak  zekanızı geliştirebileceğiniz 5 yöntem sunacağız.

Zekanızı artırmak için 5 yol

1. Daha fazla okuyun

Başka birinin öğrenmek için onlarca yıl harcadığı bir konuyu bir kaç saat içinde öğrenebileceğiniz okumaktan  başka bir yöntem biliyormusunuz ? Okumak sadece bilgilendirmez aynı zamanda öğrenme yeteneğinizi  geliştirerek zekanızı artırır. Okumaya vakit bulamıyorum gibi basit mazeretleriniz varsa ” Nasıl iyi bir okur olunur ? ” başlıklı yazımızı okuyun.

Bilgi zekanın kendisi değildir, temellerinden birisidir.Bu yüzden okuma sevincini içimize yerleştirmemiz  önemlidir. Başarılı bir insanın nasıl bu hale geldiğini uzun bir zaman harcayarak yazması ve sizin bunu sadece bir kaç  liraya alarak ve bir kaç saatte okuyarak elde etmeniz inanılmaz değilmi ? ufak bir miktar paraya başka bir  insanın beynini okuyorsunuz ve zekasından bir parça alıyorsunuz.

Okumak zihninize muhteşem fikirler yerleştirir ve zekanızı keskinleştirir. Buda size hayat bulmacasında  harika ve inanılmaz bağlantılar kurma yeteneği kazandırır. Farklı farklı kaynaklardan okumak size bilgelik  kazandırır.

Okuma (bunun gibi blogları) zeka artırmak için harika bir yoldur. Unutmayın, okuyucular lider konumdadırlar  ve liderler genellikle zekidirler.

2. Başkalarına öğretin

Öğretmek zekanın kritik bir yönü olan muhakeme (düşünme, mantık yürütme, değerlendirme, karar verme)  kapasitesini artırır. Bugüne kadar başkalarına birçok şey öğreten insanların farkettiği en önemli gelişim muhakeme  yeteneklerinde ki artırştır. Öğretirken sık sık diğer bakış açılarından da bakmak zorunda kalırsınız.

Öğretmek, sık sık itiraz ve karşı düşünceler muhatap olmak demektir ki bunları cevaplamak öğrenciniz için  olduğu kadar sizin içinde çok yararlıdır.

3. Pratiğe geçirin

Pratiğe geçirmek o konuyu anlamanızı kolaylaştırır. Eski bir atasözü der ki : “Başlamadan önce işi anlamak  bitirmek demektir.” Türk atasözü değil tabiki : ) Bir konuyu çok iyi bilebilirsiniz, başkalarına çok iyi bir şekilde öğretebilirsiniz ama pratiğe geçirmeden o  konuyu tam olarak anlamış sayılmazsınız.Yemek pişirme konusunda zekanızı en üst seviyeye çıkarmak  istiyorsanız sadece yemek Pişirme kanalını seyretmek yada kitabını okumak , başkalarına nasıl yemek  pişirildiğini anlatmak sizi uzman yapmaz. Deneyerek, başarısız olarak bu pratiğinizi mükemmeleştirmeniz  gerekir.

Bir eylemi kendiniz yaparsanız onu anlamanız her zaman çok daha kolay olacaktır. Bilgi size parçaları verir  , anlamak o parçaları yerlerine yerleştirmenizi sağlar.

4. Bir konuda uzmanlaşın

Ustalık bir zeka belirtisidir. Ustalık bir konuya tamamiyle odaklanarak onu anladığınız zaman gelir. O konuyu tamamen anlamanız başka konuları anlamanıza yardım eder. Başka bir deyişle ustalık gerçekleri kavrama yeteneğinizi atırır. Eğer piyano çalmada usta iseniz genel olarak müziği daha iyi anlarsınız.

Bununla birlikte eğer herhangi bir konuda uzmansanız , sizi o başarıya götüren yollarıda çok iyi bilir ve özümsersiniz.

5. Sürpriz : TV seyredin

Muhtemelen şaşırmıssınızdır.

TV seyrederek genel olarak her konuda bilgi dağarcığınız gelişir. Tabi Simpsonları yada Muhteşem Yüzyıl gibi sadece kadın-erkek ilişkileri ve entrikalar üzerine kurulu dizileri kastetmiyorum. Daha çok politik programlar, eğitim amaçlı programlar ve belgeselleri kastediyorum. Özellikle belgeseller öğrenme, muhakeme etme ve anlama kapasitenizi artıracaktır bununla beraber stresinizide alır.

Son olarak bu anlattıklarımızı pratiğe dökerek ve istikrarlı bir şekilde gerçekleştirerek entellektüel özellikler almaya başlayacaksınız. Öğrenme yeteneğiniz gelişecek , muhakeme becerileriniz kullanılmaya başlanacak , anlama yeteneğiniz artacak ve en az bir konuda uzman olacaksınız.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Anksiyetenin yani kaygının Hayatınızı Kontrol Etmesine asla izin vermeyin

 • Evde aile içinde bireyler birbirlerine nasıl davranmalı

 • Mükemmeliyetçilik ile bir sorununuz mu var

 • Beden Dilinin Etkisi

 • İnsanların saygısını kazanmanın 10 yolu

 • Astral seyahat nedir nasıl yapılır

 • Nasıl iyi bir yönetici olunur

 • Beynimizi Güçlendirmenin Yolları

 • İyi bir okur olmanın 7 basit yolu

 • Daha iyi bir dinleyici olmak için etkili 7 yöntem

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3235
  Aldığı Puan : 10
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 14.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,608401 seconds