Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

IQ, değişim ve gelişim süreci hakkında faydalı bilgiler

Yaşam / Kişisel Gelişim
/Dosyalar/727_iq-degisim-ve-gelisim-sureci.jpg

Özellikle son birkaç yılda daha ön plana çıkmış olan ve artık daha yaygın olarak kullanılan IQ bir kelimeden daha fazla detayı içerisinde barındırmaktadır. İş alımlarında ya da bazı uzmanlık alanlarında insanların IQ düzeyleri ile alakalı çalışmalar yapılmakta ve buna göre planlar hazırlanmaktadır. Özellikle insanların başarılı ya da başarısız durumlarında IQ seviyeleri ön plana çıkmakta ve bu seviye nedeniyle bu sonuçların oluştuğu düşünülmektedir. Başarısız bireylerin ise IQ seviyelerinin düşük olduğu ve hiçbir zaman gelişemeyeceği düşünülmektedir.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar ise tüm bu ön yargıların tam aksini söylemektedir. IQ seviyesi kişilerde gelişim süreçleri boyunca değişim göstermekte, azalmakta ya da artmaktadır. Beynin gelişimi ile orantılı olarak ergenlik öncesi ve sonrasında bireylerin IQ seviyelerinde artışlar olabildiği gibi azalmalarda meydana gelmektedir. İki farklı dönemde aynı kişiler üzerinde yapılan araştırmalar araştırma grubunun içerisinde bazı kişilerde önemli düzeylerde artış olduğu gözlenmiş ancak bazı kişilerde ise ciddi oranlarda düşüş olduğu fark edilmiştir.
 
Araştırma sonuçları tekrar, tekrar incelendiğinde araştırma grubuna uygulanan testlerde alınan sonuçların, beyin üzerinde bazı bölgelerde olan değişimler ile değişiklik gösterdiği görülmüştür. Şu ana kadar tam olarak bir cevap bulunamamasına rağmen genel olarak etkenlerin, çevresel faktörler, eğitim ve öğretim çalışmaları ve kişilerin psikolojik durumları ile alakalı olduğu düşünülmektedir.
 
Bir diğer araştırma sonuçları ise beynin gelişim süresi boyunca yapısı itibariyle değişim gösterdiği gelişebildiği gibi gerilediği sonucu ortaya çıkmıştır. Tüm araştırma sonuçlarına göre insan beyni ile IQ değerleri arasında tüm etkenler göz önünde bulundurulduğunda gelişim olabileceği sonucuna varılmıştır.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Beynimizi Güçlendirmenin Yolları

 • Evde aile içinde bireyler birbirlerine nasıl davranmalı

 • İsimleri kolay hatırlamak için 6 yöntem

 • Nasıl iyi bir yönetici olunur

 • İnsanların saygısını kazanmanın 10 yolu

 • Daha zeki olmak için 5 yol

 • İyi bir okur olmanın 7 basit yolu

 • Beden dili nedir

 • Astral seyahat nedir nasıl yapılır

 • Utangaçlığı yenmenin 8 kolay yolu

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 4413
  Aldığı Puan : 10
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 14.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,592801 seconds