Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Evde aile içinde bireyler birbirlerine nasıl davranmalı hakkında faydalı bilgiler

Yaşam / Kişisel Gelişim
/Dosyalar/725_evde-aile-icinde-bireyler-birbirlerine-nasil-davranmali.jpg

Gündelik hayatta bireylerin en rahat ve en fazla vakit geçirdikleri ortam kendi evleridir. Bu yüzden dolayıdır ki, bir çok şey aile içerisinde öğrenilmekte yine aynı şekilde aile içerisinde gelişim göstermektedir. En ufak konu dahi, bireyler arasındaki iletişimden kaynaklanmaktadır. Aile bireyleri arasındaki iletişim, ev içerisinde olabildiğince rahat, samimi kimi zamanda o denli ciddi şekilde olabilmektedir.

Sadece bayan ve erkek olarak düşündüğümüzde kişilerin ilk önce kendilerine saygı göstermeleri gerekmektedir. Bundandır ki kendisine saygısı olmayan kişinin, ev içerisindeki kişiye de saygılı olması beklenemez. Ev içerisinde çocuk yer alıyorsa, aile bireyleri arasındaki davranışlar, iletişim bağları daha farklı hal alabilmektedir. Bazen daha seviyeli olabilirken, bazı zamanlarda da daha çocuksu iletişim bağları oluşabilmektedir. Ancak çocuk olan evde, iletişim bağlarına ve aile içerisindeki kişilerin birbirleri arasındaki hareketlerine daha dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü çocuk okul öncesinde tüm eğitimini aileden almaktadır. Çocuk en ufak kötü bir davranışı bile kendisine örnek alabildiği gibi, bunun iyi ve ya kötü bir şey olduğunu ayırt etmekte başarı olmayabilir. Bu yüzden bu yanlış davranışlar çocuk üzerinde daha da ilerleme göstererek, kişilik bozuklarına sebebiyet verebilmektedir. Aile içerisindeki bağlar, aile içerisindeki muhabbetler ve davranışlar çocuğun ileri ki döneminde kişiliğini oluşturan etmenler arasında yer almaktadır.

Ev ortam içerisinde öncelikle yapmanız gereken, çocuğunuza ve eşinize gerçekten bir aile ortamı havası vermenizdir. Bireyler gerçekten bir aile havasını ev içerisinde hissetmelidir. Bu etkileşim sonucunda, diğer aile bireylerine de farklı sorumluluklar yüklenebileceği gibi, bazen daha ciddi ortam, bazense çoğu farklı yerde olamayacak rahat durumlar görülebilir. Çocuk bulunan evlerde davranışlar daha da önem arz etmektedir. Öncelikle anne ve baba çocuğunu nasıl yetiştirmek istiyor ise, bu isteklerini davranışlarına, konuşmalarına yansıtmalıdır. Kimi zaman çocuğa kızabileceği gibi, kimi zamanda yanlışlarını tatlı bir dille göstermeyi denemelidir. Yine bununla beraber ufak yaşta çocuklara, yaşına uygun sorumluluklar vermek, bireyin ileri ki dönemlerde özgüven duygusunu daha üst seviyelere taşımaktadır. Çocuğunuzun yanlışlarını görebilmesi her zaman aynı şeyleri uygulamakta, bir zaman sonra istediğiniz tepkileri alamamanıza sebep olabilir. Bu gibi durumlarda çocuğunuza yanlışlarını, yaşına ve yapısına göre daha farklı şekillerde anlatmaya çalışmalısınız. Bu duruma örnek vermek istersek; anne ve baba arasındaki ufak bir program düzenleyip, çocuğun kendi yanlışını kendi bulmasını sağlayabilir. Beraber kararlaştırılan bir fikir sonrasında çocuğun biraz sinirlenmesi, biraz araştırma yapması, kişiye ileri ki dönemlerde artı davranışlar kazandırmaktadır. Çocuk olmayan evlerde de yine bayan ve erkek arasındaki seviye düzeyi aynı olmalıdır.
 
Unutulmamalıdır ki, insanlar konuşa konuşa anlaşabilmektedir ve birbirlerini en iyi  bu şekilde anlayabilmekteler. Bu sebepten dolayı aile içerisinde daha çok iletişimi tatlı dil ile yapmaya dikkat etmeli, karşınızdaki kişiyi kırmamaya özen göstermelisiniz. Ve yine unutulmamalıdır ki çocuk bulunan evlerde, çocuk anne ve baba arasındaki iletişimi detaylı şekilde incelemektedir. Aralarındaki en ufak bir konuşma bile çocuk üzerinde bir etkileşim yaratmaktadır. Çoğunluk ile çocuk üzerinde oluşan bu etkileşim, çocuk beyni tarafından olumlu yani doğru bir şey olarak karşılanmaktadır. Bu yüzden çocuk bu davranışları yaşantısı içerisinde gerçekleştirmeye başlamaktadır. Bu sebepten dolayı, aile içerisinde daha çok tatlı dil ile iletişim bağları kurulmalı ve bireyler arasında kırgınlık yaratılmamasına dikkat edilmelidir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Daha iyi bir dinleyici olmak için etkili 7 yöntem

 • Yalanın en belirgin hareketleri

 • İyi bir okur olmanın 7 basit yolu

 • Daha zeki olmak için 5 yol

 • Beden dili nedir

 • İş yerinde mutlu ve verimli olmanın 25 yolu

 • Mükemmeliyetçilik ile bir sorununuz mu var

 • IQ, değişim ve gelişim süreci

 • Beynimizi Güçlendirmenin Yolları

 • İnsanların saygısını kazanmanın 10 yolu

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3527
  Aldığı Puan : 10
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 14.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6396012 seconds