Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

İş yerinde mutlu ve verimli olmanın 25 yolu hakkında faydalı bilgiler

Yaşam / Kişisel Gelişim
/Dosyalar/721_is-yerinde-mutlu-ve-verimli-olmanin-25-yolu.jpg

İş yerinde monotonluk mu hissediyorsunuz? İş yerinde; daha mutlu, tatmin olmuş ve işine odaklanmış olmak istemez misiniz? Peki, ya daha üretken ve her günün sonunda daha çok şeyi başardığını hissetmek? Tabii ki istersiniz. Rutinlerinizi ve alışkanlıklarınızı yenilemenizin yolu sadece istekli ve kararlı olmaktan geçiyor. Bu adımları takip edin. Göreceksiniz ki iş hayatınız düzelmeye ve yoluna girmeye başlayacak. Ayrıca bu düzelme hayatınızın geri kalan kısmını da olumlu etkileyecek.

1. Planlama. Haftalık ve günlük rutin iş planınızı tespit edin. Bu haftanızın her zaman daha verimli geçmesini sağlar. Güne her zaman bu planlamayı yapmak için 15 dakika erken başlayın. Gün içinde yapmanız gereken en önemli şeyleri 1 ila 3 arasında sıralayın. Daha da önemlisi belirlediğiniz hedeflere ulaşın! Amacınıza ulaşmak için azminizden yararlanın! (Bunları yapmak hayatınızı canlandırır ve geleceğinize odaklanmak bu zorlukları atlatmanıza yardımcı olur.

2. Güç Sorusu. Masanızın üzerinde odaklanmanıza yardımcı olması açısından şöyle sorular bulundurun: “Şu an zamanımı verimli olarak kullanıyor muyum?” veya “Zamanımı en üretken şekilde geçirmek için mi harcıyorum?” gibi.
 
3. Görev Listenizi Asla Bitiremeyeceğinizi Kabul Edin. Bu durum mükemmeliyetçi ve fazla azimli insanlar için boşa kürek çekmek gibi can sıkıcıdır. İzlediğiniz planı bırakın. Öncelikle en önemli işiniz üzerinde çalıştığınızdan emin olun. Önceliklerinize odaklanın ve gerisini boş verin.

4. Bilgisayarınızı Kapatın. “Ne! Ama her şeyi bilgisayarımla yapıyorum.” diye tepki verdiğinizi duyar gibiyim. Peki gerçekten öyle mi? Peki bu işlerin ne kadarını bilgisayar üzerinden yapıyorsunuz? Bilgisayarınızı her gün yalnızca bu işleri yaparken açık tutmayı planlayın. Yaptığınız her bilgisayar işi için detaylı planlar yapın ve buna konsantre olabilmek için bir kontrol listesi oluşturun. Gözlerinizi ekrandan ayırıp dinlendirmeniz yaratıcılığınız için size daha fazla enerji sağlar. Bir e-postaya yazacağınız cevabı düşünürken gözlerinizi kapatmanız dahi size yardımcı olacaktır.

5. İlk Olarak E-postalarınızı Kontrol Etmeyin. Eğer işiniz için çok gerekli değilse, günün en öncelikli görevini bitirmeden e-postalarınızı kontrol etmeyin. Ara ara e-postalarınızı günde iki veya üç defa toplu olarak kontrol edin.

6. Molalar Verin. Mola vermek üretkenliğinizi arttıracaktır. Bu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Gerekirse sabah ve öğleden sonra size ara vermenizi hatırlatacak birini bulun.

7. İşle Ev Arası Yolda Geçen Zamanınızı Değerlendirin. Yolda geçen zamanınızı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu zamanı olumlu hâle getirin. Okuyarak, yazarak, yaratıcı düşünceyle, sesli kitaplar dinleyerek, eğlenerek veya kendi kitabınızı yazarak geçirin. Yolda geçirdiğiniz zamandan zevk alıyorsanız bu sizin iş yerindeki ruh hâlinize de olumlu olarak yansır.

8. Önemsiz İşleri Bir Kenara Atın. Önemsiz işleri, yapılacak işler listenizden silin veya başkasına devredin. Bunu yapmanın yolu her zaman en önemli işlerinizi önce yapmaktır. Sonra bu önemsiz işlerin azaldığını fark edersiniz.

9. Geçişler. Faaliyetler ve randevular arasında yeteri kadar zaman planladığınızdan emin olun ve geç kalmamak için önlemler alın.

10. Mutlu Görünmeye, Mizahi Tavırlara Sahip Olmaya, Minnettar Görünmeye ve Nazik Olmaya Çalışın. İş yerinde üretken ve rekabetçi olmanız demek her zaman ciddi olmanız gerektiği anlamına gelmez. Gülümsemeniz sıkı çalışmadığınız anlamına gelmez. Hevesli olmanız rekabetçi olmadığınız anlamına gelmez. Olumlu görünmeniz size meydan okuyanlara cevap veremeyeceğiniz anlamına gelmez. İşte geçirdiğiniz zamanı eğlenceli hâle getirin. Sizin gibi olan diğerlerini bulun ve neşenizi etrafınıza yayın. Bu pozitif tavırlar bulaşıcıdır ve gittikçe büyür. Dedikodu yapmaktan ve olumsuz sohbetlerden kaçının. Dedikodu yapmak baştan çıkarıcı olabilir ancak siz de dâhil kimseye yararı yoktur.

11. Tavırları Olumsuz Olan İş Arkadaşlarınıza Sevecenlikle Yaklaşın. Negatif insanlar bir nedenden dolayı böyle olabilirler. Farkında olmadığınız zorluklar yaşıyor olabilirler. Sevecen olmaya çalışın ve onları yargılamayın . Eğer yöneticiyseniz elbette ki çalışanlarınız bir değerlendirmeye tabi tutulacaktır ama bu, negatif davranışları olduğu için onlardan hoşlanmamanız gerektiği anlamına gelmez. Olumsuz davranışları olan bir insanla karşı karşıya geldiğinizde iki seçeneğiniz vardır ya bu insanlardan negatif olarak etkilenirsiniz ya da etkileyen taraf siz olursunuz. Bu bir karardır. Pozitif kalmayı tercih edin. Mesela; içinizden veya sesli olarak “Bak Ayşe Hanım geliyor Negatifliğiyle yine bütün enerjimi alıp götürecek!” demek yerine “Zavallı Ayşe hanım, kim bilir yine nelerle uğraşıyor, huzurlu olmasını dilerim, Bütün negatifliğine rağmen sıkıntısını biraz hafifletebilirim” diyebilirsiniz.
 
12. Kendinizi Sakinleştirin, Özellikle de Zor Günlerde. Aceleci davranmayın. Her şeyi aynı anda yapmaya çalışmayın, yavaşça ilerleyin. Eğer gerçekten sakin bir gün geçiriyorsanız o gün işten kaytarıp kendinize vakit bile ayırabilirsiniz.

13. Her Şeyi Rahat Karşılayın. Teslim tarihleri, zor patronlar, kaba müşteriler ve yavaş bilgisayarlarla uğraşıyor olabilirsiniz. Bunları çok büyük meseleler hâline getirmeyin. Dünyanın yükü altında ezilmeyin. Onların hep orada olacağını kabul edin ve ilerlemeye devam edin.

14. İş Arkadaşlarıyla Anlaşmazlıklar. Amacınız ilerleme kaydetmek olsun. Birisiyle tartışırken haklı olmaya ya da tartışmayı kazanmaya çalışmayın. Çünkü bu sizi yavaşlatır. Kendi kendinize “bu tartışmayı ne çözebilir?” diye sorun ve buna odaklanın.

15. Boş Vakitlerinizi Değerlendirin. Başka şeyler yapmaya çalışın. Eğer her zaman gezilere katılıyorsanız, daha yerel geziler yapmaya çalışın ve gerçekten dinlendiğinizden emin olun. Ya da her zaman yaşadığınız yere yakın yerleri geziyorsanız, yeni yerler görmeye çalışın. Çeşitlilik mutluluğun kaynaklarından biridir.

16. Her Şey İçin Sızlanmayın. Klişe ama doğru, Bu aynen yalancı çoban hikâyesine benzer, Her konuda sızlanırsanız gerçekten zor bir şeyle karşılaştığınızda yardım isteyecek yüzünüz kalmaz. İnsanlardaki kredinizi zor işler için saklayın.

17. Başarılarınızı İnsanlarla Paylaşın. Bu sürekli yaptığınız işle böbürlenmek değildir, yaptığınız zor işin karşılığını hak ettiğiniz anlamına gelir. Nasıl olsa doğru insanlar neler başardığınızı biliyor diye düşünmeyin. Konuşun ve belli kişilerin, sizin şirketin başarısına olan katkınızdan haberdar olmasını sağlayın.

18. Yardım İsteyin. İş arkadaşlarınızdan yardım istemekten çekinmeyin. Şirketinizin size ne yapmanız gerektiğini söylemesini beklemeyin. Yaptığınız işten daha iyi sonuçları nasıl alabileceğiniz konusunda yaratıcı düşünerek fikirler üretmeye çalışın.

19. Zorluklarla Korkmadan Yüzleşin. Eğer yapmanız gereken zor bir iş varsa bununla korkmadan yüzleşin. İşi ertelemeyin ve günün önceliklisi hâline getirin. Buz gibi bir havuza atlamak gibi; üçe kadar sayın ve atlayın!

20. Zaman İsteyin. Sizi şaşırtan ve hemen cevap veremeyeceğiniz bir soruyla karşılaştığınızda, hemen cevap vermek zorunda hissetmeyin. Cevap vermeden önce biraz zaman isteyin (Eğer hemen yapmak zorunda değilseniz). Şöyle basit bir cevap verebilirsiniz: “Size daha sonra döner, cevap veririm”. Bu sizi pişman olacağınız bir cevap vermekten kurtaracaktır.

21. Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak. Bir günlüğüne kendinizi gözlemleyin. Hangi konularda zorluk yaşıyorsunuz? İnsanlarla mı? Belli insanlarla mı? Belli durumlarda mı? Sakin bir zamanınızda bir kenara not alın ve düzeltmek istediğiniz konular üzerinde düşünün. Bir tür hatırlatma sistemi hazırlayıp monitörünüzün bir köşesine sarı not kâğıtlarından yapıştırabilirsiniz.

22. Eleştirilerden Ders Alın. Sevmediğiniz veya saygı duymadığınız insanlar bile olsa eleştirileri hemen reddetmeyin. Bazen sevmediğiniz insanlar sizinle ilgili çok daha dürüst değerlendirmelerde bulunabilir. Eleştirileri kişisel olarak algılamayın. Hem kişisel olsa bile kimin umurunda ki. Dinleyin, düşünün ve nasıl bir olumlu davranışta bulunacağınıza karar verin.

23. Uyum Sağlayın. Uyum sağlama yeteneği tüm canlıların hayatta kalmasını sağlayan birinci önceliktir. Uyum sağlayamayanlar yok olurlar. İş dünyasında ise bu önerme şirketler, gruplar ve bireyler için geçerlidir. Değişime açık olun. Değişim için kendinize şans tanıyın. Tecrübeniz size yol gösterirken yeniliklere de uyum sağlayın ve bu sayede başarıya ulaşın.

24. Öğrenmek ve Geliştirmek. Her zaman yeni şeyler öğrenmek ve yeteneklerinizi geliştirmek için karşınıza çıkacak fırsatlara açık olun. Kaliteli seminerler ve eğitimler arayın. İş yerinizden bu tip seminer ve etkinlikler için izin isteyin hatta ücretinin iş yerinden karşılanıp karşılanmayacağını sorun. Eğer şirketiniz eğitim ücretini karşılayacaksa bu fırsatı değerlendirin! Yerel kütüphaneden, iş yerinizin kütüphanesinden ve hatta patronunuzdan kitap ödünç alın. Yerel kütüphanenizden motive edici sesli kitaplar (kasetler) ödünç alın. Hevesinizi yenilemek için sürekli yeni bir şeyler öğrenin.

25. Yaratıcı Düşünmek. İşiniz sıkıcı mı? Öyleyse, bunu değiştirmek için biraz sorumluluk alın. İşinizi nasıl daha yaratıcı, çeşitli veya zevkli hale getirebilirsiniz? Daha önce başka birisinin yapmadığı neyi yapabilirsiniz? İşle alakalı şevkinizi nasıl arttırabilirsiniz? Daha önce yaptıklarınıza da devam edebilecek yeni bir yol nasıl bulunabilir? İş, para ve zaman kazanmak için hangi süreçleri değiştirebilirsiniz?

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Beynimizi Güçlendirmenin Yolları

 • Astral seyahat nedir nasıl yapılır

 • Utangaçlığı yenmenin 8 kolay yolu

 • Yalanın en belirgin hareketleri

 • IQ, değişim ve gelişim süreci

 • İnsanların saygısını kazanmanın 10 yolu

 • Evde aile içinde bireyler birbirlerine nasıl davranmalı

 • Daha zeki olmak için 5 yol

 • İsimleri kolay hatırlamak için 6 yöntem

 • İş yerinde mutlu ve verimli olmanın 25 yolu

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2248
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 13.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6240011 seconds