Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Kırmızı meyvelerden kuşburnunun faydaları hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / Beslenme
/Dosyalar/681_kirmizi-meyvelerden-kusburnunun-faydalari.jpg

Kuşburnu ; En fazla C vitamini içeren meyvedir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Kansere karşı koruyucudur ve kolestrol dahil olmak üzere, damar ve dolaşım sorunlarına yardımcı olur. Romatizmaya iyi gelir.
Avrupa ve Kuzey Afrikada yetişen Kuşburnu Rosa canina L.yabani gül türünün olgun meyveleridir.Kuşburnu ülkemizde de bulunmaktadır. C vitamini bakımından en zengin meyvedir. Portakaldan çok daha fazla C vitamini içerir. Kuşburnu taze olarak veya kurutularak kullanılır.Kuşburnu çayının yanı sıra Kuşburnu marmelatı, Kuşburnu pekmezi ve Kuşburnu reçeli olarak da tüketilmektedir.

Kuşburnu Faydaları Nelerdir? 

Kuşburnunun güçlü Antioksidan etkisi deneysel araştırmalarda tespit edilmiştir. C vitamini açısından en zengin bitkisel kaynaklardan biri olan Kuşburnu proantosiyanidin ve flavonoit tipi fenolik bileşikler taşır.Kuşburnunun bir başka önemi iltihaplı hastalıklardaki yararıdır. Kuşburnunun dejeneratif eklem hastalığı olan eklem kireçlenmesi ve Romatizma ağrılarının giderilmesindeki faydaları klinik araştırmalarda görülmüştür.
Kuşburnu soğuk algınlığı ve gripe karşı bağışıklık sistemini destekler.

Gribal enfeksiyonlara yakalanmamak için günde 3 bardak Kuşburnu çayı içilebilir.Danimarkalı doktor Kaj Winter tarafından yapılan araştırmalarda kuşburnunun eklem ağrıları olanlarda tedaviyi desteklediği belirlenmiştir. Kuşburnunun kabuk ve çekirdeğinde yeralan bir maddenin iltihabi reaksiyonu engellediğine dair tespitler yapılmıştır.

Kuşburnunun iltihap giderici ve Ağrı Kesici bileşenleri suda çözünmediğinden eklem romatizmasına karşı Kuşburnu çayı etkili değildir. Eklem romatizmalarına karşı Kuşburnu kapsülleri kullanılmaktadır.Japonyada yapılan bir araştırmada tohmunundan hazırlanan özütün vücut yağ oranını düşürdüğü gözlenmiştir.

Böbreküstü bezlerine olan etkisiyle hormonların üretimini destekler.Kan temizleyici özelliği Kuşburnu yararları arasındadır.İdrar yolu enfeksiyonlarını önleyici etkisi bir diğer Kuşburnu faydası olarak belirtilebilir.Müshil özelliği de bulunur.Besleyici etkisiyle genel güçsüzlük durumlarına karşı kullanılabilir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Beslenme Neden Gereklidir

 • Kırmızı meyvelerden domatasin faydaları

 • Tereyağının Yararları

 • Besinler Vücudumuzda Nasıl Taşınır

 • Kırmızı meyvelerden pancarın faydaları

 • Obeziteden Korunmanın Yolları Nelerdir

 • E Vitamini Alzheimer'ın Etkisini Düşürüyor mu

 • Beslenme

 • Kırmızı meyvelerden elmanın faydaları

 • Hangi Sebze Ne Zaman Yenilir

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2055
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 11.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,4680008 seconds