Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Microsoft SQL Server Nedir Ne işe Yarar hakkında faydalı bilgiler

Bilgisayar / Bilgisayar Programları
/Dosyalar/625_microsoft-sql-server-nedir-ne-ise-yarar.jpg

Microsoft SQL Server‘ın ne olduğunu öğrenmeden önce Veritabanı kavramını açıklayalım. Çünkü SQL Server içerisinde bu kavramı pek çok kez kullanacağız.

Veritabanı Nedir?
Veritabanı, düzenli veriler topluluğudur. Geniş anlamıyla birbirleri ile ilişkili verilerin tekrarına yer vermeden çok amaçlı olarak depolanmasına olanak sağlayan yapıya Veritabanı denir.
Veritabanı kavramımızı kısaca tanımladıktan sonra şimdi asıl konumuz olan SQL Server’ın ne olduğunu ve ne işe yaradığını görelim.

Microsoft SQL Server en çok kullanılan veritabanı sunucu yazılımıdır. Veritabanlarının oluşturulmasını ve yönetilmesini sağlayan kurumsal çaplı Veritabanı Yönetim Sistemidir. Dünyada en yoğun kullanılan yönetim sistemi SQL Server’dır. SQL Server’ı kullanarak verilerinizi dilediğiniz şekilde yönetebilir ve Stored prosedürleri kullanarak çok sayıda ve komplike sonuçlar döndürebi
lirsiniz. Böylece istediğiniz verileri raporlayarak elde edebilirsiniz.
SQL Server ilgili yüzeysel olarak bilgi verdik. Şimdi de SQL Server sürümlerine bir göz atalım;

Microsoft SQL Server Enterprise Edition : En geniş SQL Server sürümüdür. 32 İşlemci deseteği ve 64Gb RAM desteği sağlamaktadır. Yedek sunucu gibi gelişmiş özellikler sunar.

Microsoft SQL Server Standart Edition : Küçük ve orta ölçekli kuruluşlar için geliştirilmiş SQL sürümüdür. 32 Tb disk, 4 işlemci ve 2Gb RAM desteği sunar.

Microsoft SQL Server Personal Edition : SQL Server’ın bu sürümü sunucu yapılı işletim sistemleri dışında Windows 98, Windows XP ve Windows Vista gibi işletim sistemleri üzerinede kurulabilir. En fazla 5 kullanıcı erişimine destek verir.

Microsoft SQL Server Developer Edition : Sadece geliştiricilerin kullanımına olanak sağlayan bir lisansalama modeline sahip olan sürümdür. Enterprise Edition ile aynı özelliklere sahiptir.

Microsoft SQL Server Desktop Engine (MSDE) : Desktop Engine en basit SQL Server sürümüdür. İçerisinde diğer sürümlerde bulunan hizmetleri ve özellikleri barındırmaz. En fazla 25 kullanıcı erişimine destek verir.

Microsoft SQL Server Windows Compact Edition : Windows CE kullanan aygıtlar üzerine kurulabilen, en küçük ve basit veritabanı yönetim sistemidir. PDA ve Cep Telefonlarında çalışan uygulamalar için kullanılır.


Sql nedİr?
SQL (Structured Query Language), ilişkisel veritabanı yönetim sistemlerinden veri almak, veritabanında bulunan veriyi düzenlemek veya sisteme veri girişi yapmak için kullanılan en populer sorgulama dilidir. SQL temelde, nesne-ilişkili (object-relational) veritabanı yönetim sistemlerini desteklemek için tasarlanmıştır. Fakat bu amacın ötesinde, ANSI ve ISO standartları tarafından belirlenmiş, birçok özelliğe sahiptir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • MySQL Root Şifresi Nasıl Sıfırlanır yada Resetlenir

 • PERL Nedir

 • Türkiye´de XBRL standardı: Sektörel bilanço verileri üzerine bir uygulama

 • Microsoft SQL Server Nedir Ne işe Yarar

 • Windows 95

 • DHTML Nedir

 • Windows 8 e Geçmek Mantıklı mı

 • Widget Nedir

 • PHP Nedir

 • DivX Nedir

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3835
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 08.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,592801 seconds