Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Virüsten Korunma Yazılımı Kullanın hakkında faydalı bilgiler

Bilgisayar / Bilgisayar Güvenliği

Virüs, solucan (worm), truva atı (trojan) gibi programcıklar, bilgisayarlara zarar verebilecek yazılımlardır. Çeşitli kaynaklardan bilgisayarınıza bu tür zararlı yazılımlar bulaşabilir. Bu, CD, DVD veya USB bellek ile olabilir.
 
Ancak Internet, zararlı yazılımların dağılması için en büyük kaynaktır. Özellikle ülkemizde gitgide yaygınlaşan ADSL veya KabloNet aracılığıyla sürekli internet bağlantısına sahipseniz risk daha büyüktür. Virüs ve benzeri yazılımların bilgisayarınıza zarar vermesini önlemek için virüsten korunma (antivirus) yazılımları kullanmanız gerekmektedir. Bu yazılımlar, istediğiniz zaman bilgisayarınızı tümüyle tarayarak zararlı yazılımları bulup temizleyebilecekleri gibi, sürekli arka planda çalışarak gelen bir tehlikeyi anında kontrol altına alabilirler. Her gün yaklaşık üç yeni virüs ortaya çıkmakta ve tehlikeli virüsler ortaya çıkmalarından itibaren bir kaç saat içinde çok hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Yeni virüslere karşı korunabilmek için güncel virüs bilgilerine sahip olmak gerekir. Bu nedenle bu programları üreten firmalar günde/haftada bir kaç defa virüs bilgilerini içeren veritabanlarını yenilerler. Virüsten korunma yazılımları kullananların bilmesi gereken en önemli şey, bu yazılımların sık sık güncellenmesi gerektiğidir. Virüs ve diğer zararlı yazılımlardan korunmak için ücretli antivirüs programları kullanabileceğiniz gibi Antivir, Avast, AVG, ClamAV gibi başarılı ücretsiz programlar da kullanabilirsiniz.
 
Gazi Üniversitesi, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı üniversite personelimizin ve öğrencilerimizin bilgisayarlarını koruma altına alabilmek için antivirüs yazılım hizmeti sunulmaktadır. Gazi Üniversitesi yerleşkesi içerisinde bilgisayarlarınıza http://www.antivirus.gazi.edu.tr veya http://www.bidb.gazi.edu.tr adresindeki antivirüs bağlantısına tıklayarak bilgisayarlarınıza antivirüs yazılımı yükleyebilirsiniz. Yüklediğiniz antivirüs yazılımlarının güncellemelerini internete bağlandığınız her noktadan gerçekleştirebilirsiniz. Bu alanda iki farklı antivirüs yazılımının desteği sağlanmaktadır. Bunlarda biri ESET Nod32, ESET Internet Securty ve F-secure antivirüs yazılımlardır.
Windows dışındaki işletim sistemlerinde ise (MacOS, Linux, Solaris, BSD vs) bilgisayarınıza zarar verebilecek aktif virüsler bulunmadığı için antivirüs programları kullanmanıza gerek kalmaz.


İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Çocuklarda güvenli internet kullanımı

 • Neden Bilgisayar Virüsü Yapılır

 • Bilgisayar ve Bilgi Güvenliği İçin Gerekli 10 Temel Kural

 • Mcfee Antivirüs

 • Spam Nedir

 • İşletim sisteminin virüs saldırılarına karşı açıkları

 • Titanium Internet Security

 • windows 7 ve gelişmiş güvenlik özellikleri

 • Avast antivirüs programı

 • Bilgisayar virüsü

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2033
  Aldığı Puan : 10
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 04.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6864012 seconds