Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Bebeklerde kolik ağrı hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / Çocuk
/Dosyalar/585_bebeklerde-kolik-agri.jpg

Birçok bebek doğumdan itibaren hayatının ilk evrelerinde canı yanıyormuşcasına hareketler sergiler. Bunu ağlama nöbetleri ve huzursuzluk takip eder. Sağlıklı bebeklerde gözlemlenen bu tip nedensiz ağlama nöbetlerine kolik adı verilir. Kolik belirtilerine rağmen bir hastalık olarak kabul edilmez ve bebek için zararlı değildir. Yeni doğan bebeklerin yaklaşık % 40 ında veya daha yüksek bir oranla görülebilmektedir. Bebeğin doğumdan itibaren anne karnından farklı bir ortama uyum sağlaması sürecinde gözlemlenen rahatsızlık ve huzursuzluklar olarakta kabul edilir. Gaz sancısı, kabızlık bu dönelerde bebeklerde gözlemlenen olumsuzluklardandır.

Bebek 14-21 Günlük olduğunda gaz sancısı başlar, 4-6 haftalık olduğunda ise gaz sancısı şikeyetleri maximum seviyeye ulaşır. 3-4. aylardan itibaren ise gaz sancısı azalarak zamanla kaybolur. Ancak Bebek gaz sancısı çektiğinde müdahale etmek hem bebeğin beslenmesi,hemde huzurlu olması açısından önemlidir.
Bebeklerde gaz sancısının veya gaz oluşumuna neden olan etkenler heniz tam olarak bilinmemektedir. Ancak bebeğin doğumdan itibaren gerek sindirim sistemlerinin tam olarak gelişmemiş olması gerekse sindirim enzimlerinin yeterli düzeyde olmaması gaz sancısının temel nedenleri arasında sayılabilir. Anne sütü ile beslenmekte olan bebekler anne sütünün içeriğine bağlı olarak, mama ile beslenen bebekler ise kullanılan mamanın içeriğine karşı bebeğin gösterdiği alleji nin sonucunda gaz sancısı yaşayabilmektedirler.

Bununla birlikte bebeğin günlük değişiklikleri, annenin endişeli gibi etkenlerin bebeklerde gaz sancısı yapabileceği düşünülmektedir. Bebeğinizi her emzirme ve mama ile besleme sonrasında bebeğinizin gazını çıkartmanız son derece önemlidir.
Bebeğinizin beslenmeden belli bir süre sonra veya geceleri ağlama nöbetlerinde olması veya hergün belirli saatlerde ağlama nöbetinde olması bir sinyal olarak gaz sancısına işaret edebilir. Aynı zamanda bu sorunlar bebekte başka problemlerinde arlığının belirtisi olabileceğinden bebeğin doktor muayenesine götürülmesi önemlidir. Gaz sancısı yanında bağırsak düğümlenmesi, fıtık, iltihabi durumlar, idrar yolu problemleri de bebeklerde gaz sancısı problemi gibi çok ağlamaya neden olabileceğinden,  Doktor kontrolü ve muayenesi son derece önemlidir. Bununla birlikte doktora gittiğinizde bebeğinizde gözlemlediğiniz rahatsızlık belirtilerini doktora doğru anlatabilmeniz, var ise başka tıbbi durumları (erken doğum , başka bir hastalık vb. ) doktora anlatmanız önemlidir.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Kulak Çınlaması

 • çocuklarda yabancı cisim tıkanmaları

 • 6 aylık bebekler neler yiyebilir

 • Bebeğim Normal Duyuyor Mu

 • Görünmeyen İşitme Cihazları

 • Sağlıklı çocuk ayakkabıları seçebilmek için bilmeniz gerekenler nedir

 • Çocuklarda İşitme Kayıpları

 • Stapedektomi Orta Kulak Kireçlenmesi Ameliyatı

 • Çocuklarda Öksürük Sebepleri

 • Bebekler için yulaf unlu mama nasıl yapılır

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2070
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 04.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,546001 seconds