Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Anime Nedir hakkında faydalı bilgiler

Hobi / Çocuk
/Dosyalar/545_anime-nedir.jpg

Anime; kelime anlamı olarak animasyon veya çizgi film anlamına gelmektedir. Fransızca kökenli Japonca kelimedir. Animeler, mangaların sanal ortama uyarlanmış halleridir. El ile veya bilgisayar ortamında yapılabilir.

Anime,Japonya da ortaya çıkmış ve burada gelişmiştir. Animeleri diğer çizgi filmlerden ve animasyonlardan ayıran özellikleri vardır.Animeler her yaştan insan gruplarına hitap eder.Ayrıca mantıklı,mantıksız,olağan veya olağan dışı her konuyu da kabul eder. Anime karakterleri de farklı özellikler gösterirler. Genellikle bir karakterin yaptıkları(el-kol hareketleri,mimikler,konuşma şekli,gülme şekli vs.) değişmez. Animelerde, karakterlerin en belirgin özellikleri, iri gözlü ve uzun bacaklı olmalarıdır. Bunun sebebi olarak ilk akla gelen şey, Japonların kısa boylu ve çekik gözlü olmaları gelebilir. Fakat öyle değil. Animenin öncüsü olan Osamu Tezuka, Walt Disney in eserlerinden etkilenmiş ve faydalanmıştır. İlk Walt Disney  çizgi filmlerindeki karakterlerde, iri gözlü ve uzun bacaklıydılar. Bunun yanında,tüm anime karakterleri bu özellikleri taşımak zorunda değildir.Tamamen animatörün seçimine kalmış bir durumdur.

Ülkemizde bilinmemesine rağmen Dünyada birçok festivalde ödül kazanmış ve adını duyurmuş bir sektördür.Japonya da animelere çok fazla önem gösterildiği gibi, Disneyde bu konuda destekçi oluyor. Gelelim animelerin konularına; her türlü konu işlenebilir. Korku,gerilim,dram,komedi,cinsellik,bilim kurgu,aşk,ayrılık,polisiye vs. konular işlenebilir.İzleyiciler bu türlere göre seçim yapıp belirlediği gibi, aynı zamanda bu türlerde izleyici kitlesini belirler. Son olarak bazı anime tavsiyemiz olacak.

Animeye tamamıyla yabancı birisi için izlenebilecek ilk anime “Death Note” olabilir. Çok uçuk bir konusu olmayan polisiye, gerilim tarzında bir anime. Daha sonra tabiki  ”One Piece” (bir efsane), Naruto, Bleach, Fullmetal Alchemist, HunterxHunter, Shingeki No Kyojin, Fairy Tail, D-Gray Man vb. animeler izlenebilir.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Anime Nedir

 • Kedi Maskesi

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2877
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 02.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6240011 seconds