Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Voleybol Sporunun Tarihçesi hakkında faydalı bilgiler

Spor / voleybol
/Dosyalar/543_voleybol-sporunun-tarihcesi.jpg

Voleybol; futbol topundan yapı olarak daha küçük olan kendine has bir top ile iki gurup arasında, saha ortasına iki direk yardımı ile gerilmiş file üzerinden el yordamı ile karşı tarafa geçirilmesi ile karşılıklı oynanan bir oyundur.

Voleybol ilk olarak 19. yy da Amerika da kapalı alan sporu olarak oynanmış bir oyundur. Amatörce şahıslar arasında oynandığı dönemde bulucusunun verdiği isim “Mintonette” idi. Daha sonra oynanarak, oyunun belli kitlelerce oynanmaya başlandıktan sonra Dr. Mintonette toplandığı bir kongrede oyunun adını Voleybol olarak değiştirmiştir. Volley kelimesinin İngilizcede ileri-geri anlamını taşıması nedeni ile esinlenilerek türetilmiştir. Ülkemiz ise voleybol ile 1919 yılında Türkiyeye gelen Amerikalı gemicilerin takımlar arası yaptığı maçlar vasıtası ile tanıştı. Voleybolun ülkemizde oynanmaya başlamasından kısa bir süre sonra ilk defa okul sporu olarak okullarda oynanmaya başlanan bir spor dalı halini aldı. 1948 yılına doğru Türkiye çapında oynanmaya başlanan voleybol artık ülkemizde birincilik adına oynamaya başlandı. 1964 yılında da Olimpiyat spor oyunları arasında yerini aldı.


Voleybol takımı, 18m x 9m dikdörtgen saha içinde, 6 kişilik iki takım ile karşılıklı oynanır. Sahanın tam ortasından iki direk yardımı ile gerilmiş bir file bulunmaktadır. Erkek takımlarında file yüksekliği 2,43m iken bayan takımlarında file yüksekliği 2,24m olarak ayarlanmaktadır. File yerden bir metre yükseklikte ve 9,5 m genişliğinde ayarlanmaktadır. Her iki takım tarafında da servis atışı için 3m genişliğinde bir koridor bulunmaktadır. Voleybol topu ise, deri ile kaplanmış çevresi 65 cm civarında ağırlığı ise 220 ile 250 gram arasında değişmektedir. Amatörce çeşitli sahalarda oynanabilen voleybol, resmi müsabakalarda ise tahta veya sentetik bir malzeme ile kaplı olan sahalarda oynanmaktadır.

Voleybolda takımın hedefi, topu file üzerinden karşı tarafa geçirerek şartlar dahilinde yere değmesini sağlamaktır. Top oyuna servis için ayrılan özel kısımdan atılan hamle ile oyun başlatılır. Servisin şartları arasında topa tek ele vurmak ve file üzerinden hiç değdirmeden karşı tarafa tek severde geçirebilme şartı aranmaktadır. Voleybolda en ilindik servis atışları arasında Flooting ve Japon servisi bulunmaktadır. Bunların özelliği ise çok sert olmamakla birlikte havada ani yön değiştirerek beklenen süreden önce yere düşerek sayı yapması sağlanan servis atışlarıdır.

Oyun içinde bir topa bir oyuncu, en fazla üç kez vurabilir ve iki kez arka arkaya vuramaz. Oyuncular saha içindeki yerlerini her servis değişiminde yerlerini saat yönünde değiştirirler. Günümüzde Voleybol futboldan sonra popülerlik ve oynanma yüzdesine göre ikinci sırada yer almaktadır. Yeterli zaman ve düz bir arazi üzerinde ilk akla gelen oyunlar arasında yer almaktadır.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Voleybol Sporunun Tarihçesi

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3103
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 02.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6708012 seconds