Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Tetanoz Aşısı 10 Yılda Bir Tekrarlanmalı hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / Hastalıklar
/Dosyalar/497_tetanoz-asisi-10-yilda-bir-tekrarlanmali.jpg

Tetanoz sadece paslı çividen geçmez, herkes tetanoz riskine açıktır.


Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları (KLİMİK) Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Funda Timurkaynak, "Toprağın, tozun bulaştığı her yaralanma, bizi bu hastalığa götürebilir. Bu yüzden herkesin 10 yılda bir tetanos aşısı olması gerekir" dedi. 

Timurkaynak, bir programa katılmak üzere geldiği Eskişehir'de yaptığı açıklamada, KLİMİK Derneği'nin 1986 yılında kurulduğunu ve erişkin aşılaması üzerinde önemle durduklarını belirterek, rutin bir yasal düzenlemesi ve zorunluluğu bulunmayan erişkin aşılaması konusunda enfeksiyon hastalıkları uzmanları olarak duyarlılık oluşturmaya çalıştıklarını anlattı. 

YETİŞKİNLERDE AŞILANMALI

"Çocuklarımız kadar kendi aşılanmamıza da özen göstermeliyiz" diyen Timurkaynak, erişkinlerde, özellikle risk grubunda bulunan 50 yaş üzerindekiler, gebeler, şeker, kalp, kronik akciğer hastaları ve organ nakli olan kişilerin, grip ve zatürre aşılarını yaptırmaları gerektiğini belirterek, Hepatit A-B ve tetanoz aşılarının da ihmal edilmemesi gereken aşılar olduğunu ifade etti. 

Kasların sürekli ağrılı bir şekilde kasılmasıyla kendini gösteren ve ölümcül olabilen bir hastalık olan tetanoza karşı aşının en son ilkokul eğitimi sırasında yapıldığını anımsatan Timurkaynak, şöyle konuştu: "Tetanoz mikrobunun sporları havasız, tozlu ortamda ve toprakta bulunuyor. Örneğin kişiler, depremde göçük altında kalmak, trafik kazasında araçtan fırlayarak, toprakta yuvarlanmak, inşaattan düşmek ya da toprakla uğraşırken elini kesmek suretiyle toprağın içindeki tetanoz bakterisinin sporlarını alabilirler.

GEÇ KALMAK KÖTÜ SONUÇLAR DOĞURUYOR

Hastalığın tedavisi erken dönemde daha yüz güldürücü olmakla birlikte, kas gücünün yerine gelebilmesi için tedavi süresi 6 aydan uzun sürebilir. Kişiler bu süre sonunda tamamen iyileşebilir ya da solunum cihazına bağlı kalabilir. 

Hastanın tedavisinde geç kalınması durumunda ise maalesef ölümle de sonuçlanabilir. Tüm bunların yaşanmaması için aşılamaya önem göstermemiz gerekiyor. Çoğu vatandaşımızın düşündüğü gibi tetanoz sadece paslı çividen geçmez, herkes tetanoz riskine açıktır. Toprağın, tozun bulaştığı her yaralanma, bizi bu hastalığa götürebilir. Bu yüzden herkesin 10 yılda bir tetanoz aşısı olması gerekir." 

Özellikle kadınların söz konusu aşıyı yaptırmalarının bebeklerinin sağlıkları için de önemli olduğunu dile getiren Timurkaynak, temiz olmayan, kirli bir ortamda doğum gerçekleştirilmek zorunda kalındığı takdirde, bebeğin tetanoz mikrobuna maruz kalabileceğini ve anneden geçen antikorlar olmadığında korunamayacağını vurguladı. 

ENFEKSİYONA YAKALANMADAN, UZMANA BAŞVURUN

Kişilerin, yurtdışı seyahatleri öncesinde, gidecekleri ülkelerdeki hastalıklarla ilgili bilgi almasının önemine değinen Timurkaynak, "Gerek yurtdışı gerek yurtiçi seyahatlerinizde de o bölgeye özel, hangi mikroplara karşı korunmanız gerektiğini bilen hekimler, enfeksiyon hastalıkları uzmanlarıdır.

Sadece ateşiniz çıktığında, enfeksiyon geliştiğinde değil, korunmak ve önlem almak için de enfeksiyon uzmanlarına başvurmalısınız" diye konuştu. Son günlerde yaşanan H3N2 virüsünün neden olduğu grip salgınıyla ilgili değerlendirmede bulunan Timurkaynak, panik yapılacak bir durumun olmadığını, her yıl yaşanan grip salgınlarından biri olduğunu da sözlerine ekledi.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Hepatit nedir (Sarılık)

 • Lenfoma

 • İnsülin Direncinin Nedenleri

 • Bipolar bozukluk hastalığı nedir

 • Kısırlık Ergenlikte Belirti Gösteriyor

 • İdrar Yolu Enfeksiyonu

 • Reflü Nedir

 • Kronik Kulak İltihapları

 • Tansiyon-Kan Basıncı Hakkında Bilgiler

 • Bronşit ve Astım Hastalarına Çam Suyu Tavsiyesi

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2447
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 31.01.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6084011 seconds