Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Çikolata Öksürüğü Kesiyor hakkında faydalı bilgiler

Sağlık / İnsan Vücudu
/Dosyalar/483_cikolata-oksurugu-kesiyor.jpg

Söz konusu besleyici gıdalar olunca, hiçbir şey çikolatanın yerini tutamaz.

Sağlıklı besinlerin sıkıcı olduğunu kim söylüyor? Birbiri ardına yapılan çalışmalar, bu alabildiğine leziz ve zengin dokulu gıdanın, kırık kalpleri tamir etmekten daha fazlasını yaptığını ortaya koyuyor. 

SAĞLIKLI BİR KALP İÇİN YİYİN

Araştırmalar çikolatanın damar esnekliğini arttırarak tansiyonu azalttığını, kalp krizi riskini önlediğini ortaya çıkardı. Bu özgür radikallerle savaşan bir antioksidan çeşidi olan flavonoidler sayesinde gerçekleşiyor. Atina Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma çikolatanın içeriğinde bulunan yararlı antioksidanların sadece flavonoidlerle sınırlı olmadığını gösterdi. Araştırmacılar diğer maddeleri de ortaya çıkarmak için çalışmalara devam ediyor. Bir elma, bir çikolata barında bulunan flavonoid oranının yüzde 20’sini içeriyor. 

ÖKSÜRÜĞÜ KESİYOR

Bir araştırmaya göre çikolata, içeriğindeki theobromine sayesinde, aynı kodein gibi öksürüğü kesiyormuş. Çikolatanın mutluluk verici özelliğinden sorumlu bu kimyasal, beynin vagus sinirindeki aktiviteleri etkileyebiliyor. Londra’daki Milli Kalp ve Ciğer Araştırmaları Enstitüsü’nde görev yapan Farmakolojist Maria Belvisi, çikolatanın hiçbir yan etkisi bulunmadığına inanıyor. Uyku ve yorgunluk hissi veren kodeinden çok daha lezzetli olan çikolatayı tercih etmelisiniz! 

MUTLU ANNELERİN MUTLU ÇOCUKLARI OLUYOR

Hamileyken her gün çikolata tüketen anneler, diğerlerine göre daha az stresli bir gebelik ve lohusalık dönemi geçirirmiş. Finlandiya’da yapılan bir araştırmada bu annelerden doğan bebeklerin daha mutlu ve güler yüzlü olduğu ortaya çıkmış. Çikolata yemek ağlayan bir bebeğin emziğini kemirmekten çok daha iyidir! 

DİYABETLE DE SAVAŞIYOR

Diyabetle başa çıkmak için şekerli bir gıdayla müttefik mi olacağız? Tabii ki. İtalya’da yapılan bir araştırmada, 15 gün boyunca her gün bir bar bitter çikolata yiyen katılımcılar, insülin direncinin yarı yarıya düştüğünü hissetmiş. L’aquila Üniversitesi’nde araştırmayı yürüten Profesör Claudio Ferri, floavonoidlerin nitrik oksit üretimini hızlandırdığını ve bunun da insülin direncini kontrol altında tuttuğunu belirtiyor. Kirazda, çikolatada bulunan flavonoid oranının sadece yüzde 18’i bulunuyor.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Organ Nedir

 • Hangi Tırnak Sorunu Ne Anlama Geliyor

 • Omurilik Kayması Nedir Alınabilicek Önlemler

 • Doktorlar niçin dizimize çekiçle vuruyorlar

 • Kuyruk Sokumku Ağrısı

 • Bilinci yerinde olmayan kişilerde solunum yolu tıkanmalarında nerler yapılması

 • Ağız Kokusu Neden Olur

 • Karın yaranlanmaları

 • Nasır Neden Olur

 • Hareketsiz Yaşamın Zararları

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2064
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 30.01.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,4992009 seconds