Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Soba Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli hakkında faydalı bilgiler

Ev Bahçe / Araç Gereçler
/Dosyalar/295_soba-kullanirken-nelere-dikkat-etmeli.jpg

Gaz bazen sobalardan, bazen de mangallardan yayılarak can alır.Her yıl kış aylarında, sık sık gazetelerde soba zehirlenmesinden ölenlerin haberlerini okuduğumuz ülkemizde, bu nedenle hayatını kaybedenlerin sayısı yüzleri buluyor. Burada esas zehirleyici unsur karbon monoksit gazıdır. Bu gaz bazen sobalardan, bazen de mangallardan yayılarak can alır. Karbon monoksitin kokusuz ve renksiz olması, tehlikenin fark edilmesini neredeyse imkânsızlaştırırken, zehirlenildiği de genellikle çok geç anlaşılır veya uyurken hiç farkına bile varılmayabilir. Baş ağrısıyla başlayan belirtiler, zehirlenmenin ilerleyen safhalarında felç, koma ve ölümle bile sonuçlanabilir. Bu tehlikelerden korunmak için, öncelikle dikkat edilmesi gereken unsurlar şunlardır: 

Soba yakmayı asla basit ve sıradan bir iş olarak görmeyin. Her zaman tüm dikkatinizi vermelisiniz. Açıkta ateş yakacaksanız, her zaman havalandırması olan yerleri seçin. Doğru düzgün hava almayan ve duman çıkışına izin vermeyen yerlerde ateş yakmak son derece risklidir. Sobayı alttan değil, üstten yakmalısınız. 

Fırın, soba ve su ısıtıcılarınız tüp gaz veya doğal gaz ile çalışıyorsa, alevini kontrol etmelisiniz. Sarı renk alev, bir problem olduğunu gösterir. Mavi alev güvenli olarak kabul edilse de yine de bu tip araçlarınızı periyodik olarak kontrol ettirmenizde fayda vardır. Kullanılan kömürün kalitesi de önem taşır. İyi yanan, tamamen yanmadan sönme eğiliminde olmayan, temiz, daha verimli ve kaliteli kömür kullanmanın özellikle güvenlik açısından pek çok avantajları vardır. Geceleri, yanan soba üzerine kömür atmak doğru değildir. Uykuya yatmadan önce, sobayı mutlaka kontrol etmeli, içindeki odun veya kömürün tamamen söndüğünden emin olmalısınız. Soba bacaları dumanı tahliye ettiğiniz yer olduğundan, özel önem taşır. Soba yakma mevsimi gelmeden boruları kontrol etmeli, sobayı yakmaya başlamadan önce, herhangi bir tıkanma olmadığından, boruların temiz ve açık olduğundan emin olmalısınız. Gerekiyorsa, baca temizliği için apartman yöneticisini de uyarabilirsiniz. Borularda ve bacada tıkanıklık, karbon monoksitin içeride kalmasına neden olmanın yanı sıra yangın çıkma ihtimalini de yükseltir.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Soba Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli

 • Termos nasıl sıcağı sıcak, soğuğu soğuk tutabiliyor

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2522
  Aldığı Puan : 10
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 19.01.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,4212007 seconds