Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Motorlu Taşıtlarda Kullanılan LPG Teknolojisi nasıldır hakkında faydalı bilgiler

Araba / Alternatif Yakıtlar
/Dosyalar/134_motorlu-tasitlarda-kullanilan-lpg-teknolojisi-.jpg

Motorlu Taşıtlarda Kullanılan LPG Teknolojisi 

Birinci Kuşak Sistemler 
Uygulamaları çok basit olup, karbüratörlü motorlar üzerinde kullanılırlar. Ülkemizde şimdilik motorlu taşıtlarda birinci kuşak sistemler kullanılmaya başlanmıştır. Bu sistemin montajı çok basit olup, motor üzerinde herhangi bir değişiklik gerektirmediği gibi karbüratörlü motorlar için çok uygundur. LPG, içten yanmalı motorlarda kullanılırken özel bir karbüratör ve boru donanımına gereksinim vardır. LPG karbüratörünün problemleri LPG ile ilgili diğer cihazlarda mevcut problemlere benzer. İçeri alınan hava karışımı uygun özellikte olmalıdır. Bu karşımda gaz miktarı fazla olursa gereğinden fazla sarfiyat olur, gaz miktarı az olursa bu defa da yeterli güç elde edilemez tank içinde LPG sıvı ve gazdan meydana gelmektedir. Tankın basıncı ortamın sıcaklığına bağlı olarak 2 ila 14 bar arasında değişebilmektedir. Sıvı gaz LPG solenoid valfini geçerek iki kademeli basınç düşürücüsüne gelir. Bu noktada gaz fazına geçen LPG basıncı yaklaşık olarak 0.5-0.6 bar civarına düşmekte ve bu basınçla karbüratöre girmektedir. Bu dönüşümden sonra motor ya LPG ya da benzin ile çalışmaktadır. 

İkinci Kuşak Sistemler 

Son yıllarda özellikle Avrupa ve Amerika?da motorlu taşıtlardan havaya atılan kirli bileşenleri sınırlandırma çalışmaları yapılmış ve bazı normlar geliştirilmiştir. Birinci kuşak sistemler bu ihtiyaca cevap verememiştir. 1980?li yılların sonlarına doğru ikinci kuşak sistemler kullanılmaya başlanmıştır. Bunların birinci kuşak sistemlerden ayrılan en önemli özllikleri arabada mevcut olan lambda sensöründen aldığı bilgiye göre kullanıcı kontrolüne gerek kalmadan gaz miktarını sürekli olarak kontrol etmesidir. Birinci kuşak sistemlerde olduğu gibi araç hem benzin hem de LPG ile çalışabilmektedir. Bunların yanısına dışarı atılan emisyonları azaltmak için üç yollu katalitik konvertörler ve elektronik kontrol üniteleri de benzinli motor endüstrisine girmiştir. Şekil 2.4.3.1?de bu sistemlerin çalışma şeklini görebiliriz.

Üçüncü Kuşak Sistemler 

Bu sistem birinci ve ikinci kuşak sistemlere göre daha karmaşıktır. Bu sistemde motor ilk başta benzin ile çalıştırılır daha sonra otomatik olarak LPG ile çalışma devam eder. Bu sistmede LPG gaz veya sıvı halde subapın üstüne enjekte edilmektedir. Motor performansı 1.ve 2. kuşak sistemlere nazaran çok daha iyidir. Geri tutuşma tehlikesi kesinlikle bulunmamaktadır. Günümüzdeki egsoz emisyon sınır normlarına uyum açısından bir sorun teşkil etmemektedir. LPG tankında bir pompa mevcuttur. Bu pompa LPG besleme hattındaki basıncı her zaman tank basıncının 5 bar üstünde tutmakta ve her enjektör emme zamanında LPG?yi merkezli olarak tam subapın üzerine püskürtür. LPG kitini meydana getiren parçalar : LPG tankı basınç düşürücü, LPG elekro valfi, LPG pompası, LPG elektronik konrol ünitesi, enjektörler, sensörler, benzin elektronik kontrol ünitesi, benzin enjektör rölesi ve benzin enjektörleridir. Elektronik kontrol ünitesi, LPG gazı ve benzin solenoid valflerini kumanda etmektedir. Kontak açıldığında motora gaz verilmekte eğer motor 3-4 saniye içinde çalışmazsa elektronik kontrol ünitesi gaz solenoidini kapatarak gazı kesmektedir. Motor herhangi bir sebeple ister kontaktan, ister başka bir şekilde stop ettirildiğinde elektronik kontrol ünitesi bu andan itibaren gazı kesecektir. Taşıtlarda da kullanılabilen petrol gazının önemli bölümünü propan C3H8 oluşturur. Propanın egsoz emisyonları düşük ve yüksek oktan sayısına sahiptir. En önemli üstünlüklerinden biri metana göre daha kolay sıvılaştırılabilmesidir. Örneğin 21 0C sıcaklıkta 110 Pa basınç altında sıvılaştırılabilmektedir. Bu özelliği nedeni ile daha kolay sıvılaştırılarak depolanabilmektedir. Sıkıştırılmış petrol gazı, yüksek basınç altında saklanır. Sıvılaştırlımış petrol gazının oktan sayısı 103-105 ?dir. Oktan sayısının yüksek olmasına rağmen enerji yoğunluğu petrole göre, kütlesel olarak %11, hacimsel olarak %33 daha azdır. Setan sayısı düşük olduğu için dizel motorlarında kullanılmaya uygun değildir.Sıvı yakıt yerine gaz yakıt kullanıldığında, emilen karışım içinde gaz yakıt daha fazla hacim kapladığından, volümetrik verim ve güç belirgin olarak düşer. Bu güç kaybı 103-105 gibi yüksek oktan sayısına uygun olarak dizayn edilmiş motorlarda giderilebililr. Burada benzin tankı yerine, bagaj bölmesi veya bölmenin altına LPG tankı yerleştirilir. Motorun sıkıştırma oranı, yakıtın oktan sayısına uygun olarak, 10.2-11?e yükseltilebilir. Emilen dolgu hacmi artacağından emme sistemi uygun şekilde değiştirilmelidir. Ayrıca ateşleme avansı ve kam ayarı uygun şekilde yapılmalıdır. 

Motor Performansı 

Yapılan iyi bir dönüşümde araç performansındaki kayıp %2?yi geçmemektedir. Bunun yanında eksoz emisyonlarında oldukça fazla iyileşme görülmektedir, benzinli bir araçta benzine göre LPG kullanımı HC emisyonlarında %55, CO emisyonlarında ise %95 azalma sağlayabilmektedir. Parasal olarakta düşünüldüğünde LPG benzine göre şu an Türkiye de %50 daha ekonomik görünüyor. 

Egsoz Emisyonları 

Ülkemizde de araçlardan kaynaklanan hava kirliliğini azaltmak için yeni araçların belirli bir program dahilinde Avrupa emisyon normuna uyması istenmektedir. Trafikteki, mevcut araçların emisyon değerlerinin azaltılması için ise herhangi bir çalışma yapılmamaktadır. Özellikle hava kirliliğinin yoğun olduğu büyük şehirlerimizde ticari arabalarda LPG kullanımı araçların hava kirliliğine etkisini büyük ölçüde azaltacaktır. [4]

2.4.6 Bir Benzinli Motorla LPG?li Motorun Grafiksel Karşılaştırılması 

 Devir ? CO İlişkisi (benzin) [6]
Devir ?CO ilişkisi (LPG) [6]
Devir ? HC İlişkisi(benzin) [6]
Devir ? HC İlişkisi(LPG) [6] Devir ? Yakıt İlişkisi (benzin)
Günümüzün LPG Yakıtlı Taşıtları 

Ford : Ford mühendislerinin belirttiğine göre propan yakıtlı taşıtlar benzin kulanan taşıtlara nispeten daha iyi hızlanma ve soğuk havalarda daha iyi çalışma koşulları sağlamaktadır. Ford çift yakıt sistemli pikapları 1 Şubat 1998?den beri satılmaktadır. Ford?a göre propanın avantajları kolay bulunabilmesi yüksek oktanlı olması, düşük maliyeti ve egsoz emisyonları azaltılması.
Sıkıştırma oranı 9:1?den 10:1?e çıkarılarak propanın yüksek oktan sayısı avantajı kullanıldı.
Propandan ideal yanmayı elde edebilmek için karbüratörün kalibrasyonu değiştirildi.
Propanın gerektirdiği düşük manifold sıcaklığını sağlıyabilmek için manifold dizaynında değişiklikler yapıldı.
Propanın özelliklerine bağlı olarak piston segmanında değişiklikler yapıldı. [33]

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Hibrit araçlar hakkında bilgiler

 • Doğalgazın Otto ve Dizel Motorlarında Kullanımı

 • Motorlarda alternatif yakıtlar nelerdir

 • LPG nin Otto ve Dizel Motorlarında Kullanımı nasıldır

 • Aracın Kışlık Lpg Bakımı

 • Lpg li arabaların kışın çalıştırılması

 • Yağların Otto ve Dizel Motorlarında Kullanımı

 • Lpgli araç kullananların dikkat etmesi gerekn hususlar

 • Lpg Bujileri

 • Lpg Ayarı Neden Bozulur

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2746
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 06.01.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,7332013 seconds