Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Bebeğinizin Gözleri Sağlıklı Mı hakkında faydalı bilgiler

Kadın / Anne Çocuk

Yenidoğan bebeklerde görülen göz hastalıkları, anne babanın dikkati ve erken müdahale sayesinde çözüme kavuşuyor. Yenidoğanlarda katarakt, göz tansiyonu gibi çeşitli göz hastalıkları söz konusu olabiliyor.
Bebeğinizin Gözleri Sağlıklı Mı? Bu konuda ailelere düşen görev erken teşhis konusunda dikkatli olmak. Nova Göz Merkezi´nden Dr. Cihan Ünlüçerçi yenidoğanlarda görülebilen hastalıklar hakkında bilgi veriyor.
Prematüre retinopatisi: Özellikle zamanından önce doğan bebeklerde bebek küvözde kalıp oksijen verilmişse daha tam gelişmemiş olan görme sinirinin damarları görme sinirinin uç noktalarında birbiri ile kaynaşarak yumak haline gelirler. Bu yumak daha ileri durumlarda merkeze doğru ilerleyerek görmeyi tehdit eder. Küvözde oksijen almış bebeklerin göz dibi muayenesi acilen hemen yapılmalıdır.
Göz tansiyonu: Doğumsal göz tansiyonu seyrek olmakla birlikte bebeklerde ve çocuklarda görülebilir. En önemli belirtisi o gözün normalden fazla büyümesidir. Özellikle gözün renkli kısmı normalden fazla büyük görünüyorsa ve iki göz arasında büyüklük farkı varsa, sulanma, ışığa bakamama varsa mutlaka bir doktor muayenesi gerekir. Tedavisi genellikle cerrahidir. Birden fazla ameliyat gerektirebilir.
Doğumsal Katarakt: Bazı bebeklerde doğuştan katarakt olabilir. Nedenleri annenin gebelik döneminde geçirmiş olduğu enfeksiyon veya gebelikte kullanılan ilaçlar olabilir. Hiçbir neden olmadan da bebeklerde katarakt gelişebilir. Yenidoğan bebekte bir gözde kayma veya göz bebeğinde matlık olması durumunda hemen göz doktoru muayenesi gerekir. Eğer doğuştan katarakt bir veya iki gözde varsa tedavisi erken yaşta cerrahidir. Fakat ameliyatın zamanına doktor tarafından karar verilir. Bazen acil ameliyat gerekirken bazen 1-2 yıl beklenebilir.
Gözyaşı yolları tıkanıklığı: Doğumun ilk haftasından itibaren bebeklerin bir veya iki gözünde sulanma çapaklanma ile kendini belli eder. Tedaviye rağmen geçmeyen veya tekrarlayan bu enfeksiyonlar gözyaşı yolları tıkanıklığına işaret eder. İlk önce masaj ve antibiyotikli damlalar denenir. Bunlarla 1 yaşına kadar sonuç alınmazsa sonda ile gözyaşı yolları açılır. Bu yöntemle %90 başarı elde edilir. Eğer açılmazsa diğer cerrahi yöntemler denenebilir.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • İnatçı çocukla baş etmek

 • Gebelikte kasık ve bel ağrısı

 • Bebekler Neden Ağlar

 • Çocuk Yogası

 • Bebeğinize isim seçerken

 • Anne sütünü artıran yiyecekler nelerdir

 • Bebek odası hazırlıkları

 • Çocuk ile İletişim

 • Bebeğinizin Gözü Ne Renk Olacak

 • Hamilelik ile ilgili bilinmeyenler

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 3127
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 28.02.2009
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,608401 seconds